AKTUALNOŚCI 2022/2023


    Z okazji rozpoczynających się wakacji całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie życzymy słonecznych, radosnych, spokojnych, beztroskich, a przede wszystkich bezpiecznych i zdrowych wakacji. Wspaniałego relaksu wśród życzliwych osób, wielu niezapomnianych przeżyć, ciekawych spotkań i miejsc.

Wracajcie wypoczęci i uśmiechnięci, pełni sił do podejmowania kolejnych wyzwań. Udanego odpoczynku i szczęśliwego powrotu do szkoły.

Do zobaczenia we wrześniu!

[Rada Samorządu Uczniowskiego]


     Nasza szkoła przystąpiła do programu ,,Logika Ekologii”. Współpraca z instytucjami ekologicznymi RDOŚ i PGE jest ściśle związana z zainteresowaniami naszych uczniów i zapotrzebowaniami ornitologicznymi w regionie. Pozytywna odpowiedź z powiatu łukowskiego na ten proekologiczny program skutkowała dostarczeniem 20 platform bocianich. Można było również wymienić już istniejące gniazda zniszczone czy uszkodzone.
Nie wszyscy wiedzą, że największe gniazdo bocianie waży 1,5 tony. Ta informacja nas bardzo zaskoczyła, dlatego postanowiliśmy pomóc tym niezwykle pracowitym ptakom, żeby miały bezpieczne miejsca do zakładania gniazd - swoich nowych domów. Nasze działania spotkały się z pozytywnym odbiorem u gospodarzy, na których posesjach zostały zamontowane gniazda. Ludowe przysłowie „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są” mówi, że pojawienie się bocianów na gnieździe w obejściu wróżyło rychłą wiosnę i szczęście dla domowników.
Obserwacja w okresie lęgowym ptaków przyniosła optymistyczną dla nas informację, że na wszystkich platformach zamieszkały bocianie rodziny.
W chwili obecnej odbywają się ,,sejmiki bocianie”, podczas których ptaki gromadzą się w duże, liczące nawet po 50 sztuk stada. Niebawem, aby przetrwać niesprzyjający okres polskiej zimy polecą do Afryki.
Renowacja gniazd bocianich miała miejsce w gminach Trzebieszów, Serokomla i Krzywda. Serdecznie dziękujemy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Polskiej Grupie Energetycznej.  

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Anna Jasińska-Cichosz koordynator programu]


    W piątek, 23 czerwca br. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. O godzinie 9.00 Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły zgromadzili się w hali sportowej. W uroczystości wzięli także udział: Sekretarz Powiatu Łukowskiego – pan Jerzy Siwiec i Wiceprzewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły – pan Marcin Witkowski.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Dyrektor Szkoły - pan Tadeusz Federczyk. W swoim wystąpieniu podsumował mijający rok szkolny. Następnie wręczono świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe i dyplomy uczniom za najlepsze wyniki w nauce, 100% frekwencję, wzorowe zachowanie, aktywny udział w życiu szkoły, udział w konkursach i zawodach sportowych. Najwyższą średnią ocen w mijającym roku szkolnym uzyskał uczeń klasy 3Tip, Szymon Kaczor. Młodzież kształcąca się w klasach trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia po raz ostatni odebrała swoje świadectwa. Rodzice uczniów poszczególnych klas, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen , otrzymali listy gratulacyjne. Nagrody wręczali: Sekretarz Powiatu Łukowskiego – pan Jerzy Siwiec, Wiceprzewodniczący Rady Rodziców – pan Marcin Witkowski i Dyrektor Szkoły – pan Tadeusz Federczyk. W imieniu Rady Samorządu Uczniowskiego głos zabrał jej Przewodniczący - Kacper Końka z kl. 3Tel.

W końcowej części uroczystości kilka słów do zebranych skierował również Sekretarz Powiatu Łukowskiego – pan Jerzy Siwiec. Błogosławieństwa na wakacje udzielił społeczności szkolnej ks. Wojciech Stefaniuk. Po wyprowadzeniu sztandaru oficjalna część uroczystości dobiegła końca. Dalszy jej przebieg miał miejsce w wyznaczonych salach lekcyjnych, w których wychowawcy spotkali się, po raz ostatni w tym roku szkolnym, ze swoimi wychowankami.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]


    Zakończenie roku to czas na różnego typu podsumowania. 16 czerwca odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli serdeczne podziękowanie asystentce międzykulturowej, pani Oldze Mazur, za współpracę z naszą szkołą, polegającą przede wszystkim na wspieraniu uczniów z doświadczeniem migracji oraz pośrednictwie językowym.

Przedstawiono również inicjatywy w zakresie wielokulturowości, podjęte w ramach zajęć dodatkowych z j. polskiego. Ponadto omówiono problemy, z którymi zmagają się uczniowie cudzoziemscy oraz ich rodziny.

W spotkaniu uczestniczyli: p. dyrektor Tadeusz Federczyk, p. wicedyrektor Agnieszka Mikusek, p. Arleta Szcześniak, pedagog specjalny, oraz rodzice uczniów z Ukrainy.

[Renata Kożuch-Sierociuk]


List z podziękowaniami od Marszałek Sejmu RP
za IV odsłonę konkursu katyńskiego

    Aleksandra Rojanowska i Kinga Raczyńska - uczennice z klasy 3H - otrzymały list z podziękowaniami od Marszałek Sejmu p. Elżbiety Witek za udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940".
Dziewczęta wzięły udział w kategorii konkursu praca plastyczna „Plakat poświęcony zbrodni katyńskiej”. Konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół średnich. Nasza szkoła uczestniczyła w każdej jego edycji. Pani marszałek docenia zaangażowanie uczniów i kieruje do nich słowa podziękowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Beata Kuczyńska]


    "Z czego powstał człowiek wg mitologii greckiej? Kto podarował ludziom ogień? Kim był Herakles? Dlaczego Herakles musiał wykonać 12 prac? Co to jest syzyfowa praca?"– z takimi pytaniami zmierzyli się uczniowie technikum i szkoły branżowej biorący udział w konkursie wiedzy o mitologii greckiej.

Mitologia starożytnych Greków jest źródłem kultury europejskiej. W życiu codziennym posługujemy się wieloma związkami frazeologicznymi, które zostały zaczerpnięte z mitologii greckiej, takimi jak: paniczny strach, syzyfowa praca, pięta achillesowa, puszka Pandory.
Konkurs ma zachęcić naszych uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej i polonistycznej oraz poznania frazeologizmów mitologicznych, tak powszechnych w naszym słownictwie. Celem konkursu jest sprawdzenie znajomości mitów greckich, a także propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej.

Wyniki konkursu:
  I miejsce –Zuzanna Krasuska 3 Wa,
 II miejsce – Kacper Mazur 1 Tm,
III miejsce – Antonii Wieczorek1 Tia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorzy konkursu: p. Beata Kuczyńska i p. Beata Celej.

[Beata Kuczyńska]