- Elektromechanik
- Kierowca mechanik
- Operator obrabiarek skrawających
- Oddział wielozawodowy
Okres nauki: 3 lata
Nauczane języki: język angielski albo język rosyjski
Dlaczego warto wybrać ten zawód?
Elektromechanik to osoba zajmująca się wykonywaniem, obsługą, konserwacją oraz naprawą urządzeń elektrycznych stosowanych w wielu gałęziach gospodarki m.in. silników elektrycznych, urządzeń sygnalizacyjnych, transformatorów czy sprzętu AGD (pralki, odkurzacze, żelazka i inne). Poza tym wykonuje on instalacje przełączające te urządzenia pod wysokie napięcie, a także zajmuje się montażem układów sterujących ich pracą.
Kto powinien wybrać ten zawód?
Jeśli Twoimi ulubionymi przedmiotami były wszystkie przedmioty ścisłe. Jeśli jesteś spostrzegawczy, cierpliwy, masz dobrą koordynację wzrokowo – ruchową, posiadasz dobrą pamięć i generalnie jesteś uzdolniony technicznie, to doskonale sprawdzisz się w tym zawodzie.
Czego uczy się elektromechanik?
Zdobywa kwalifikacje do: wykonywania prac montażowych i demontażowych, instalacyjnych, konserwacji i remontów, dokonywania pomiarów i odpowiednich regulacji maszyn i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. Elektromechanik wykonuje prace związane z montowaniem instalacji elektrycznych, napraw elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, konserwacji i napraw urządzeń chłodniczych, konserwacji i napraw dźwigów osobowych i towarowych
Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie elektromechanik?
ELE.01.Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
Praktyczna nauka zawodu
Podczas cyklu kształcenia uczeń odbywa praktyczna naukę zawodu, która jest realizowana na warsztatach szkolnych.
I co dalej…?
Elektromechanicy otrzymują zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących urządzenia i maszyny elektryczne lub w sektorze oferującym usługi serwisowe i naprawcze. Mogą również otworzyć własny warsztat, co związane jest z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Elektromechanik pracuje również przy projektowaniu i budowie linii technologicznych w zakładach przemysłowych.
Dalsze kształcenie w Branżowej Szkole II Stopnia (technik elektryk) uzyskując tytuł technika. Może też kontynuować naukę w Liceum dla Dorosłych, zdać maturę oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych zdobyć kwalifikacje na tytuł technika.
Okres nauki: 3 lata
Nauczane języki: język angielski albo język rosyjski
Dlaczego warto wybrać ten zawód?
Obecnie (według badań) potrzebnych w Polsce jest około 200 tys. kierowców kat. C+E, co daje gwarancję uczniom po skończeniu szkoły, na podjęcie dobrze płatnej pracy i rozpoczęcie dorosłego życia zawodowego. W toku 3-letniej nauki w Branżowej Szkole I stopnia uczeń zdobywa wykształcenie ogólne i zawodowe, a po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zakresie eksploatacji środków transportu drogowego uzyskuje tytuł zawodowy – kierowcy mechanika.
Kto powinien wybrać ten zawód?
Na pewno bardzo ważna jest koordynacja dłoni i oczu. Będziesz pracować na złożonej maszynie, czasem równocześnie robiąc kilka rzeczy naraz. Liczy się też wytrzymałość. Dobry wzrok. Punktualność.
Czego uczy się kierowca mechanik?
- przygotowania do kierowania pojazdami samochodowymi w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B, C oraz kwalifikacji wstępnej;
- wykonywania prac związanych z przewozem drogowym rzeczy;
- prowadzenia dokumentacji dotyczącej przewozu drogowego rzeczy;
- wykonywania prac związanych z obsługą środków transportu drogowego;
- oceniania stanu technicznego oraz naprawy środków transportu drogowego.
Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie kierowca mechanik?
- TDR.01.Eksploatacja środków transportu drogowego
Praktyczna nauka zawodu
Podczas cyklu kształcenia uczeń odbywa praktyczna naukę zawodu, która jest realizowana na warsztatach szkolnych.
I co dalej…?
Praca w: przedsiębiorstwach przemysłu motoryzacyjnego, przedsiębiorstwach przewozowych, przedsiębiorstwach obsługowo-naprawczych branży motoryzacyjnej, warsztatach samochodowych, sklepach i magazynach motoryzacyjnych, firmach transportowych i innych działach gospodarki wykorzystujących pojazdy oraz umożliwiają podjęcie własnej działalności gospodarczej w branży motoryzacyjnej.
Dalsze kształcenie w naszej szkole w Branżowej Szkole II Stopnia (technik transportu drogowego) uzyskując tytuł technika. Może też kontynuować naukę w Liceum dla Dorosłych, zdać maturę oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych zdobyć kwalifikacje na tytuł technika.
Okres nauki: 3 lata
Nauczane języki: język angielski albo język rosyjski
Dlaczego warto wybrać ten zawód?
Tradycyjne obrabiarki i tokarki są coraz częściej zastępowane przez urządzenia sterowane numerycznie. Operatorzy CNC mają szerokie perspektywy zatrudnienia. Mogą pracować w nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych, których nie brakuje na terenie naszego kraju.
Kto powinien wybrać ten zawód?
Każdy kto ma zainteresowania techniczne. Kluczowe znaczenie mają jednak umiejętności. Pracownik powinien posiadać wiedzę z zakresu użytkowania i regulowania maszyn. Potrzebna jest także biegłość w obsłudze komputera - tego wszystkiego nauczysz się w szkole.
Czego uczy się operator obrabiarek skrawających?
Technologia CNC jest wykorzystywana w produkcji. Jej zastosowanie usprawnia proces wytwarzania przedmiotów i sprawia, że można kierować nim z poziomu odpowiednio zaprogramowanego mikrokomputera. Tym zajmuje się operator - steruje maszynami, dobierając odpowiednie materiały oraz narzędzia stosowane w trakcie obróbki. Do jego zadań należy także ocena działania urządzeń i modyfikacja ustawień – w taki sposób, aby osiągać wyznaczone cele produkcyjne.
Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie operator obrabiarek skrawających?
MEC.05.Użytkowanie obrabiarek skrawających
Praktyczna nauka zawodu
Podczas cyklu kształcenia uczeń odbywa praktyczna naukę zawodu, która jest realizowana na warsztatach szkolnych.
I co dalej…?
Operator obrabiarek skrawających może pracować we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.
Dalsze kształcenie w Branżowej Szkole II Stopnia (technik mechanik) uzyskując tytuł technika. Może też kontynuować naukę w Liceum dla Dorosłych, zdać maturę oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych zdobyć kwalifikacje na tytuł technika.
Okres nauki: 3 lata
Nauczane języki: język angielski albo język rosyjski
W klasie wielozawodowej uczeń wybiera zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Skupia ona uczniów uczących się w różnych zawodach.
W naszej szkole, w klasie wielozawodowej, kształcą się uczniowie w wielu zawodach, np:
- kucharz,
- cukiernik,
- piekarz,
- fryzjer,
- elektryk,
- stolarz,
- ślusarz,
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- fotograf,
- elektromechanik,
- sprzedawca,
- tapicer,
- krawiec,
- oraz w wielu innych
Edukacja w szkole (2 lub 3 dni w tygodniu), w czasie której uczeń zdobywa wiedzę w zakresie przedmiotów ogólnych.
Płatna, praktyczna nauka zawodu (2 lub 3 dni w tygodniu) realizowana jest w wybranym przez ucznia zakładzie pracy po zawarciu umowy o pracę w wybranym zawodzie (zgodnym z wykazem zawodów MEN).
Wiedzę teoretyczną z przedmiotów zawodowych młodzież zdobywa na 4- tygodniowych kursach organizowanych przez szkołę oraz różne ośrodki dokształcania zawodowego w kraju.
ZALETY KSZTAŁCENIA W KLASIE WIELOZAWODOWEJ
- Uzyskanie dyplomu potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
- Możliwość zdobycia atrakcyjnego zawodu.
- Nauka zawodu na praktykach w zakładach pracy.
- Uczą mistrzowie w swoim fachu.
- Za praktyki uczeń otrzymuje wynagrodzenie.
- Czas praktyk wliczany jest do stażu pracy.
Warunkiem przyjęcia do szkoły jest zapewnienie sobie praktyki, w odpowiadającym wybranemu przez ucznia zawodowi, zakładzie pracy. Jeśli zachodzi potrzeba – nasza szkoła pomaga w znalezieniu odpowiedniego zakładu pracy.