Okres nauki: 5 lat
Rozszerzenia programowe: informatyka
Nauczane języki: język angielski, język niemiecki

Dlaczego warto wybrać ten zawód?

Technik mechatronik to nowoczesny, wymagający i poszukiwany zawód na rynku pracy. Mechatronik to osoba, która umie projektować nowoczesne urządzania i linie produkcyjne. Potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, bo tego wymaga nowoczesny przemysł. Obserwuje się stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tym zawodzie. Znajdują oni zatrudnienie w energetyce, medycynie, przemyśle lotniczym, budownictwie, samochodowym i wielu innych branżach.

Kto powinien wybrać ten zawód?

Uczniowie o następujących predyspozycjach:

• dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • percepcja kształtów,
  • koncentracja uwagi,
  • dokładność, spostrzegawczość,
  • uzdolnienia planimetryczne,
  • zainteresowania techniczne i informatyczne.

Czego uczy się technik mechatronik?

• montować urządzenia i systemy mechatroniczne,
  • wykonywać rozruch i konserwacje urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • eksploatować urządzenia i systemy mechatroniczne,
  • tworzyć dokumentacje techniczną,
  • programować urządzenia i systemy mechatroniczne.

Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie technik mechatronik?

• ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
  • ELM.06. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych

Praktyczna nauka zawodu

Podczas cyklu kształcenia uczeń odbywa praktyczna naukę zawodu, która jest realizowana na warsztatach szkolnych oraz odbywa praktykę zawodową w zakładach pracy.

I co dalej…?

Technik mechatronik może znaleźć zatrudnienie:

• W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branża Automotive, AGD, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika – asystenta projektanta i konstruktora.
  • W małych firmach, w których pracownik spełnia szereg funkcji i zadań od produkcji do utrzymania ruchu.
  • Może prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń, które można potocznie nazwać mechatronicznymi.

Studia?

Pomyślnie zdane egzaminy oraz ukończenie szkoły dają tytuł technika mechatronika, a zdany egzamin maturalny daje szansę kontynuowania nauki na studiach wyższych. Absolwenci technikum mechatronika mają doskonałe podwaliny do dalszego kształcenia się na poziomie politechnicznym w kierunkach elektrycznym, mechanicznym i elektronicznym.