Olimpiada „Gwiezdny Krąg”
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
19 marca w Zespole Szkół Nr 1 odbył się szkolny etap jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowany jest przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” przy współpracy z ekspertami Team Europe Direct, Punktami Europe Direct oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”.
Celem Olimpiady jest popularyzowanie wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności: jej systemu instytucjonalnego, procesu integracji europejskiej, unijnych polityk, prawa i europejskich wartości oraz ogólnej wiedzy o Europie i państwach członkowskich UE.
W zawodach szkolnych przygotowanych przez p. Ingę Bartosiewicz i p. Danutę Markowską- Mościcką wzięło udział 17 uczniów, głównie klas drugich technikum.
Zapraszamy do galerii zdjęć...
[Inga Bartosiewicz]
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
Dnia 12 marca br. uczniowie naszej szkoły: Zarzycki Kamil 2Ti, Chudzik Aleksander 2 Ti, Klink Albert 2Ti, Czajka Tomasz 2Ti, Cichowski Filip 2Tmc, Kamecki Radzimir 2Tmc, Kozak Mateusz 2Tmc, Jabłoński Błażej 4Tp, Kaźmierczak Jakub 4Tp wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach.
Organizatorem konkursu był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Inicjatywa UKW miała na celu upamiętnienie zasług ostatniego monarchy z dynastii Piastów na tronie polskim, popularyzację historii średniowiecznej wśród uczniów szkoły i kształtowanie postaw patriotycznych. Uczniowie mieli do rozwiązania test na platformie edukacyjnej przygotowanej przez organizatora.
Dziękujemy za reprezentowanie szkoły w zawodach ogólnopolskich i zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału za rok.
Opiekun konkursu- p. Beata Kuczyńska.
[Beata Kuczyńska]
Warsztaty informacyjno-edukacyjne organizowane przez Kulczyk Foundation
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
Dnia 12 marca 2025r. odbyły się zajęcia organizowane przez Kulczyk Foundation realizowane w ramach programu pod nazwą „Doposażenie szkół w środki higieny menstruacyjnej w roku szkolnym 2024/2025”, do którego zakwalifikowała się nasza szkoła. W spotkaniu otwartym skierowanym do wszystkich chętnych uczennic i uczniów na temat faktów i mitów dotyczących menstruacji wzięli udział uczniowie klas 1Wa, 1Wb, 5Th oraz 5Te. Natomiast w warsztatach informacyjno-edukacyjnych dla uczennic na temat cyklu menstruacyjnego i higieny intymnej wzięły udział dziewczęta z klas 2Te, 2Th, 4Te oraz 4Th.
Obydwa spotkania przygotowały i poprowadziły edukatorki Fundacji Różowa Skrzyneczka.
Przedstawicielki fundacji poszerzyły wiedzę uczennic w zakresie menstruacji, zdrowia menstruacyjnego oraz higieny intymnej i dojrzewania. Poruszyły również problem wykluczenia menstruacyjnego.
[Arleta Szcześniak, Aleksandra Szczygieł]
Tak świętowaliśmy Dzień Kobiet
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
8 marca to wyjątkowy dzień – Dzień Kobiet!
W naszej szkole świętowaliśmy go w radosnej i serdecznej atmosferze, doceniając wszystkie Panie – uczennice, nauczycielki oraz pracownice szkoły. Jak świętowaliśmy? Tegoroczne obchody Dnia Kobiet rozpoczęliśmy już 6 marca. W tym dniu odbyła się akademia, w trakcie której w muzyczną podróż zabrali społeczność szkolną pan Tomasz Piros – nauczyciel muzyki, Mikołaj Lemiech kl.3Tp (śpiew), Fabian Stonio i Igor Stonio kl.5Tmc (gra na instrumentach). Nie zabrakło życzeń od pana Dyrektora – Tadeusza Federczyka i Samorządu Uczniowskiego. Z tej okazji w wielu klasach odbyły się imprezy klasowe. Rada Samorządu Uczniowskiego dla wszystkich pań pracujących w szkole, przygotowała słodkie upominki i okolicznościowe kartki z życzeniami. Natomiast dziewczęta zostały obdarowane cukierkami. Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził Szkolny Konkursy Wiedzy „Inspirujące kobiety w historii”. Zwycięzcami zostali: Piotr Kalinowski, Szymon Kasak, Marcin Kopyść, Mikołaj Konstanty, Albert Sosnowski, Rafał Poniatowski, Jakub Skwarek i Krystian Szydłowski. Wszystkie wymienione osoby zostały nagrodzone słodkościami. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali ten dzień.
Wszystkim Paniom życzymy dużo radości, sukcesów i spełnienia marzeń – nie tylko 8 marca, ale przez cały rok!
Dzień Kobiet w Bibliotece w Alejach
W tym roku, Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowaliśmy w bibliotece w piątek, 7 marca. Czekały na Was literackie inspiracje, książkowe bohaterki pełne siły i odwagi. Można było obejrzeć wystawy: „Książki o wybitnych kobietach” i „Kobiety na okładkach książek – twarze, które inspirują”. Do każdej wypożyczonej w tym dniu książki dodana była specjalna, spersonalizowana zakładka. Nie zabrakło także słodkich upominków, które umiliły dzień zwiedzającym. Kulminacja działań w tym dniu nastąpiła na dużej przerwie, na korytarzu drugiego piętra, w bibliotece i przed nią. Nasz słup ogłoszeniowy stał się jednym wielkim literackim bukietem kwiatów. Bukietem specjalnym, wyjątkowym, gdyż kwiaty pojawiły się na kolorowym drzewie literackim (przypominamy, że powstało z tytułów książek zakupionych z grantu NPRCZ, który otrzymaliśmy w 2024 roku). Wszystkie działania dokumentowane były w tym roku także przy pomocy drona. Dzięki tej relacji możemy spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy – efekty są imponujące. Dron wypożyczył nam i był jego operatorem uczeń klasy 2Ti Aleksander Chudzik. Został także nakręcony specjalny film z życzeniami dla wszystkich pań, w którym wystąpił Oleg Wygowski, uczeń klasy 2Tel. Relacje z tego dnia pojawiły się w mediach społecznościowych szkolnych i bibliotecznych, i cieszyły się bardzo dużą popularnością.
Kobieta Zakodowana – konkurs wciąż trwa!
Ogłosiliśmy również IV edycję konkursu „Kobieta zakodowana”. Trwa do 16 marca (na Wasze życzenie wydłużyliśmy termin i czekamy na odpowiedzi do niedzieli).
Przypominamy, że udział może wziąć każdy uczeń naszej szkoły, posiadający telefon (czyli wszyscy:) ze skanerem kodów QR (Quick Response Code).
Szukajcie na terenie szkoły kodów QR (biblioteka i korytarz na II piętrze w budynku głównym). Skanujcie je, przeczytajcie pytania, odpowiedzcie na nie i wyślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pytania dotyczą sławnych kobiet z terenu powiatu łukowskiego, zasłużonych Polek i znanych kobiet ze wszystkich stron świata, a im więcej odpowiedzi na pytania, tym więcej zbierzecie punktów.
I UWAGA można zdobyć dodatkowe punkty odwiedzając strony szkolne (www.zs1.lukow.pl lub https://www.facebook.com/ZSNR1Lukow i Biblioteka w Alejach i oczywiście Tik Tok @bibliotekawalejach).
Należy je także polubić i udostępnić. Jeśli zdarzy się, że kod zaprowadzi Was na którąś ze stron szkoły i zrobicie miły wpis:), dodatkowe punkty wjadą na Wasze konto.
Na plakatach konkursowych znajdziecie kod z krótką instrukcją postępowania.
Zapraszamy serdecznie do udziału. Nagrody czekają:)
Dziękujemy wszystkim, którzy świętowali z nami! Pamiętajcie, że siła, mądrość i pasja do książek to wartości, które warto pielęgnować każdego dnia.
Organizatorkami święta w bibliotece były Małgorzata Małkińska i Iwona Goławska.
#DzieńKobiet #KsiążkiDlaKażdejKobiety #8Marca #KobietaZakodowana #ALEJE #BibliotekaWAlejach #ZSnr1Łuków
Zapraszamy do galerii zdjęć...
[Małgorzata Małkińska, Danuta Markowska-Mościcka]
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
W dniach 10 – 11 marca br. odbył się etap szkolny 29 OKWB.
Celem konkursu jest zaproszenie młodzieży do czytania i zgłębiania Pisma Świętego.
Zakres tematyczny 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej obejmował Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listy pasterskie św. Pawła (1-2 List do Tymoteusza oraz List do Tytusa) wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. W etapie szkolnym udział wzięło 20 uczniów.
Do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 10 kwietnia br. zakwalifikowało się troje uczniów:
1. Patryk Zalewski kl. 5Tmc
2. Karol Gontarz kl. 4Tel
3. Kinga Raczyńska kl. 5Th
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Opiekunowie szkolni: Wioletta Ponikowska, s. Małgorzata Prokopiuk, Agata Żądełek.
[Wioletta Ponikowska]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Szczegóły
- Kategoria: AKTUALNOŚCI 2024/2025
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Żołnierze Wyklęci, mimo zakończenia wojny, nie zgodzili się na narzucony przez Związek Radziecki reżim komunistyczny i podjęli walkę o niepodległość. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę – byli więzieni, torturowani i skazywani na śmierć. Ich historia przez lata była przemilczana, a dziś przywracamy im należne miejsce w pamięci narodowej. Dla upamiętnienia tego święta w naszej szkole została przygotowana gazetka tematyczna przez pana Marka Pietrzaka, a delegacja uczniów w składzie: Zuzanna Fijołek, Gabriela Kornatowska, Anna Tomasik, Aleksandra Szymanek i Olaf Waszczuk pod opieką p. Danuty Markowskiej – Mościckiej udała się pod obelisk poświęcony Żołnierzom Niezłomnym i Ofiarom Reżimu Komunistycznego, który znajduje się blisko szkoły, przy skrzyżowaniu ulic ks. Brzóski i 11 Listopada, gdzie, w imieniu społeczności szkolnej, zapalono znicze. Pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za wolną Polskę, to nasz obowiązek. Ich odwaga i poświęcenie są dla nas wzorem patriotyzmu. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę – to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Nasze szkolne przedsięwzięcie jest przykładem działania i wpisuje się w jego realizację.
Zapraszamy do galerii zdjęć...
[Danuta Markowska-Mościcka]