15 maja 2025 r. uczniowie z klas 3Te i 3Th wzięli udział w zajęciach na temat cyberbezpieczeństwa w bankowości. Zajęcia przeprowadziły pracownice fundacji Santander: Pani Joanna Stępniewska i Pani Paulina Kłos. Celem zajęć było zwiększenie świadomości zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni i wskazanie skutecznych sposobów ochrony przed nim.
Technologia i świat cyfrowy otworzyły przed nami wiele możliwości, ale jednocześnie wprowadziły wiele nowych zagrożeń. Hakerzy mają coraz więcej sposobów na popełnianie przestępstw w cyberprzestrzeni. Ataki hakerskie stają się coraz bardziej śmiałe i występują na dużą skalę. Nasze codzienne życie jest związane z internetem, co sprawia, że cyberbezpieczeństwo nabiera jeszcze większego znaczenia.
Dziś praktycznie każdy korzysta z internetu, np. przez pocztę elektroniczną, bankowość online czy systemy CRM w pracy. Hakerzy często starają się kraść pieniądze oraz cenne dane osobowe.
Współcześni hakerzy wykorzystują swoje umiejętności w połączeniu z możliwościami generatywnej sztucznej inteligencji, co sprawia, że ich ataki są bardzo skuteczne. Przestępcy stosują różnorodne metody, aby wyłudzić pieniądze i dane osobowe – wysyłają linki do fałszywych stron banków, proszą o zainstalowanie aplikacji takich jak AnyDesk czy QuickViewer , przesyłają wiadomości z prośbą o wysłanie kodu BLIK.
Pamiętajmy, że z każdym miesiącem zagrożeń jest więcej, dlatego niezbędna jest edukacja konsumentów, aby zwiększyć świadomość tych zagrożeń i nauczyć się, jak skutecznie się przed nimi chronić.
Zapraszamy do galerii zdjęć...
[Monika Zabłocka]