Ogólnopolska akcja czytelnicza #JakNieCzytamJakCzytam

7 czerwca br. o godz.10:00 uczniowie naszej szkoły z klas: 1Te, 1Th, 3Te, 3Tmp, 3Tip, 3Tsp, 4Tep i 4Tea wraz z nauczycielami i Panem Dyrektorem dołączyli do kilkuset tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski i wspólnie czytali - każdy to, na co miał ochotę, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Jak nie czytam jak czytam”. Akcja „Jak nie czytam jak czytam” odbywała się co roku w latach 2016-19. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia. „Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a organizatorami lokalnymi - biblioteki i szkoły. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem. Kolejna edycja już za rok.

Organizatorzy akcji: Małgorzata Małkińska, Danuta Markowska-Mościcka

[Danuta Markowska-Mościcka]