W piątek, 15.03.br. gościł w naszej szkole dr Konrad Czernichowski z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wraz z trójką studentów z Tanzanii. Niecodzienni goście: Esther Muga, Fredy Wilfred Byamungu i Emmanuel Titus Humba przyjechali do Polski w ramach Erasmusa i studiują na Wydziale Ekonomii UMCS w Lublinie. W czasie spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu „Dostęp do czystej wody jako jeden z Celów Trwałego Rozwoju ONZ na przykładzie Kamerunu i Tanzanii”. W prelekcji uczestniczyli uczniowie z klas: 3Te, 3Th, 4Te, 4Tmp, 1Tp, 2Te i 2Wa. Doktor Konrad Czernichowski wraz z towarzyszącymi mu studentami opowiedzieli młodzieży jak bardzo ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu jak i o problemach dotykających Afrykę – brakiem dostępu do czystej wody pitnej. To wyjątkowo poważny problem, który dotyka miliony ludzi na tym kontynencie i wpływa na ich zdrowie, jakość życia oraz rozwój społeczno – gospodarczy. Ludzie, którzy muszą borykać się z codziennym brakiem wody, często stają w obliczu konfliktów i rywalizacji o ten cenny zasób, co może zwiększać napięcia społeczne i konflikty lokalne. Mowa była również o inicjatywach mających na celu rozwiązanie problemu braku dostępu do wody w Afryce. Wywodzą się one zarówno od rządów, jak i organizacji pozarządowych oraz instytucji międzynarodowych. Jednym z kluczowych aspektów tych działań jest budowa studni oraz systemów wodociągowych. Wykład był urozmaicony prezentacją i filmikami dotyczącymi Tanzanii. Na koniec został przeprowadzony konkurs dotyczący zagadnień poruszanych w trakcie spotkania. Liczył się czas i oczywiście prawidłowość odpowiedzi. Najlepsi w tej konkurencji okazali się: Oliwia Markiewicz kl. 3Te, Paweł Kłoda kl. 3Th, Paulina Filipek i Ania Osial z kl. 4Te. Za wiedzę i szybkość zwycięzcy otrzymali drobne upominki. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od naszych gości słodki upominek w postaci lizaka. Czas upłynął nam bardzo szybko w miłej, naukowej atmosferze. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

Organizatorami spotkania były: p. Danuta Markowska-Mościcka i p. Inga Bartosiewicz.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]