21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Tego dnia, zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki, uczniowie założyli dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. W wybranych klasach pedagodzy przeprowadzili zajęcia podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. Natomiast uczniowie klas 4Tsp oraz 4Tmp przygotowali krótkie nagranie „Aleje przypominają 21 faktów o Zespole Downa”.

Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali solidarność oraz tolerancję dla osób z Zespołem Downa.
Organizacja: Liliana Kołodyńska, Katarzyna Łapińska, Danuta Markowska-Mościcka, Arleta Szcześniak

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Arleta Szcześniak]