„Ten kto żyje widzi dużo, ten, kto podróżuje, widzi więcej” – spotkanie z podróżnikiem p. Dariuszem Rocheckim

W środę, 06.03.br. odwiedził nas podróżnik pan Dariusz Rochecki z firmy Trzask, który z wielką pasją opowiedział o kulturze, tradycjach i historii Indii. TRZASK to grupa młodych osób, których pasją jest poznawanie świata i ciekawych ludzi. Realizują swoje marzenia, a jednocześnie spotykają się z młodzieżą szkolną, aby podzielić się nie tylko swoimi wrażeniami i doświadczeniami z podróży, ale także by pokazać, że po marzenia warto sięgać i je spełniać. W niecodziennej lekcji geografii, w postaci multimedialnej podróży do Indii, uczestniczyli uczniowie klas: 1Te, 1Th, 1Tps, 2Th, 4Te, 4Th, 4Tip, 4Tmp i 4Tsp. Pan Dariusz ukazał nam dwa oblicza tego państwa. Jedno to piękne – egzotyczne krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate pałace i świątynie, takie jak np. okazały Tadż Mahal – według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi czy Złotą Świątynie Sikhów w Amritsarze. I to drugie – dzielnice nędzy. W czasie multimedialnej podróży odwiedziliśmy duchową stolicę Indii – Waranasi i słynne Niebieskie Miasto, spędziliśmy kilka chwil w dawnej stolicy Mogołów i Radżasthanie – baśniowej krainie potężnych Maharadżów i pięknych księżniczek. Dzięki opowieściom pana Dariusza mieliśmy możliwość wtopienia się w tłumy przechodniów codziennie przemierzających miasta Indii, spędziliśmy kilka chwil w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur, odbyliśmy podróż po Gangesie – świętej rzece milionów hindusów. Wybraliśmy się w fascynująca podróż, podczas której na grzbiecie wielbłąda przemierzyliśmy Pustynię Thar. Mieliśmy okazję poczuć atmosferę Tybetu i zobaczyć przejazd pociągiem w Himalaje. Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy, gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach oraz sterty odpadów, między którymi świnie wyszukują resztek jedzenia. Podróżnik wielokrotnie podkreślał jak ważnym aspektem życia codziennego Indii jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia. Młodzież usłyszała także historię o Gandhim – jego filozofii i walce o niepodległość, a także codziennym pokojowym pokazie siły na granicy Indii z Pakistanem. Barwnej opowieści towarzyszył pokaz rekwizytów.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]