26 listopada br. młodzież z klas: 4Th, 4Te, 2Th i 3Em pod opieką p. Renaty Kożuch – Sierociuk wybrała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Panie Anna Jeleń i Jolanta Kozłowicz zapoznały uczniów z historią i ofertą łukowskiej książnicy, która powstała w 1908 r. i należy do najstarszych bibliotek w Polsce oraz województwie lubelskim. Młodzież dowiedziała się, że do powstania biblioteki przyczyniła się ofiarna praca wielu osób, m. in.: Teodozjusza i Cecylii Nowińskich, Kazimiery Klimeckiej, Marii Kiernickiej.
Podczas spotkania zaprezentowano najstarsze książki znajdujące się w zbiorach biblioteki, a także dokumenty życia społecznego (zdjęcia, proporczyki). Ciekawostką okazały się miniaturowe woluminy, mieszczące się na jednej dłoni.
Po tym niezwykłym spotkaniu w bibliotece uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci: pomnik Pamięci Powstańców Łukowian (znajdujący się na Placu Narutowicza), pomnik św. Jana Pawła II, pomnik poświęcony społeczności żydowskiej (w miejscu synagogi zburzonej w 1944 r. – u zbiegu ulic Staropijarskiej i Zdanowskiego) oraz kamienicę przy ul. Wyszyńskiego, w której w latach 1897 – 1922 mieszkał Bronisław Chąciński – lekarz, działacz społeczny, patron Szkoły Podstawowej nr 4 i jednego z łukowskich osiedli mieszkaniowych.

#Szkoła Pamięta.

   [Renata Kożuch-Sierociuk]