27 października br. uczniowie klas 5 technikum elektrycznego i mechanicznego uczestniczyli w spotkaniu panem Andrzejem Zdrojewskim, osobą popularyzującą historię naszego regionu.
Zostaliśmy zaproszeni do Parku Miejskiego, gdzie znajdują się tzw. „mówiące kamienie” – miejsce pamięci o ludziach związanych z Łukowem i Ziemią Łukowską. Obecnie jest 14 kamieni, których historię powstania opowiedział pan Zdrojewski - pomysłodawca i twórca. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w żywej lekcji historii, przypomnieliśmy sobie fakty i daty znane z tradycyjnych lekcji historii. Kamienie poświęcone są m.in.: ks. gen. Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu; Karolowi Levitoux; osobom, które zginęły w obozach zagłady w Polsce i Niemczech; aktorce Bożenie Kurowskiej; olimpijczykowi Walerianowi Skolimowskiemu; żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; księdzu Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu – zasłużonemu publicyście czasów Sejmu Wielkiego pochodzącemu z podłukowskich Gołąbek. Niedługo pojawią się kolejne kamienie, jeden z nich będzie przypominał sylwetkę zmarłego w Łukowie korsykańskiego oficera i  architekta Mateusza Ornano - Chiaratelliego. Według jego projektu wzniesiono gmach Starostwa Powiatowego w Łukowie.
Pan Andrzej Zdrojewski jest absolwentem naszej szkoły - technikum mechanicznego, specjalność obróbka skrawaniem. Jest  społecznikiem, regionalistą, rzeźbiarzem, pasjonatem zabytkowej motoryzacji i historykiem z zamiłowania. Jest m.in. założycielem Towarzystwa Fruwającej Muchy - nieformalnej grupy mieszkańców organizującej wydarzenia patriotyczne i kulturalne w mieście oraz Clubu Weteranów Szos promującego m.in. polski dorobek motoryzacyjny. Powiedział nam, że niebawem w hali naszych warsztatów szkolnych rozpocznie się rekonstrukcja motocykla z 1885 roku. Na zakończenie spotkania uczniowie przekazali panu Zdrojewskiemu biało - czerwone znicze oraz zestaw naszych szkolnych materiałów promocyjnych, wśród których była lista uczniów technikum mechanicznego z roku 1975.Otrzymaliśmy również miłą propozycję ponownego spotkania się.
Spotkanie było częścią ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji #Szkoła Pamięta.
 Organizatorzy: Liliana Kołodyńska, Agnieszka Sulej.

   [Liliana Kołodyńska]