W związku ze Światowym Dniem bez Tytoniu, 31 maja obchodziliśmy w szkole Dzień bez Papierosa. W trakcie dnia społeczność szkolna miała możliwość sprawdzenia poziomu natlenienia organizmu za pomocą pulsoksymetru, zmierzenia ciśnienia krwi, zagrania w gry planszowe, poczęstowania się gumą, jabłkiem lub muffinką jako alternatywą dla papierosa. Dodatkowo uczniowie mogli zapoznać się z literaturą dotyczącą zdrowego stylu życia i walki z uzależnieniem, a także obejrzeć film na temat szkodliwości palenia z komentarzem ekspertów. Podczas długiej przerwy uczniowie przygotowali specjalny występ taneczny.

Warto pamiętać, że oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy niepalących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40. roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Więcej informacji i rad odnośnie walki z nałogiem można znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl lub pod numerem telefonu 801 108 108.

Uczniowie zaangażowani w wydarzenie: z Technikum Elektrycznego Balak Piotr, Przemek Zieliński, Kuba Szczygielski, Mateusz Zalewski,  Krystian Mazur, oraz z Technikum Ekonomicznego: Jaworska Julia, Anna Szczygielska, Oliwia Kozłowska, Kinga Grudzień, Gabrysia Twardziak, Aleksandra Ochnio.

Organizatorzy: Bogumiła Szaszko-Borkowska, Arleta Szcześniak, Liliana Kołodyńska, Małgorzata Małkińska, Grażyna Buczek.

Sponsor: sklepik szkolny