2 czerwca br. uczniowie klasy 1 Tia i 2 Ts wzięli udział w X edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego w dniach 29 maja – 4 czerwca 2023 r. przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy z okazji 30 - lecia ratyfikacji europejskiej konwencji praw człowieka.

Zajęcia z młodzieżą w sposób bardzo ciekawy przeprowadził mecenas p. Paweł Matejek. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar przestrzegania konstytucji i praw człowieka.

Uczniowie dowiedzieli się czym jest konstytucja i dlaczego tak trudno jest dokonać zmian w konstytucji oraz jakie mamy prawa i obowiązki z niej wynikające. Pan mecenas przedstawił uczniom zasady prawnoustrojowe państwa polskiego i wspólnie z młodzieżą wyjaśnił ich znaczenie. Prelegent zaakcentował, że państwo polskie jest sygnatariuszem wielu dokumentów dotyczących praw człowieka np. Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jako praktykujący adwokat nasz gość zwrócił uwagę na wzajemne poszanowanie praw człowieka, konieczność ich respektowania, aby w przyszłości uniknąć sytuacji doprowadzających do konieczności zastosowania przez państwo sankcji karnych wobec osoby popełniającej przestępstwo.

Organizator spotkania- p. Beata Kuczyńska.

[Beata Kuczyńska]