Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie po raz kolejny wziął udział w III Międzynarodowej, a VII edycji Ogólnopolskiej, akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Czytaliśmy w środę, 26 października, na dużej przerwie i na lekcjach, w bibliotece i na korytarzu drugiego piętra budynku głównego szkoły. W bibliotece były przygotowane kosze z książkami, każdy z innym rodzajem literatury i ci, którzy nie przynieśli tego dnia swojego ulubionego tytułu z domu, mogli sobie wy-brać i wypożyczyć.
Można było wybrać także przebranie lub jakiś gadżet, by upodobnić się do swego ulubionego bohatera literackiego.
W bibliotece zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych do bicia rekordu w czytaniu i słup ogłoszeniowy stojący tego dnia w centralnym punkcie korytarza wyznaczał punkt zborny dla wszystkich czytelniczych zapaleńców. Na korytarzu siadaliśmy wokół niego na ławkach lub na podłodze.
Czytało 263 uczniów i nauczycieli. W szkolnej akcji wzięły udział klasy: 1Tip, 1Tia, 1TE, 1TS, 1Tp, 1Th, 1Te, 2Kem, 4TEL, 4TM,4TS,4Tsp,4Tea, 4Tmp i 4Tip ze swoimi opiekunami.
Wszyscy uczestnicy akcji mogli wziąć udział w Konkursie na najlepsze przebranie za ulubionego bohatera literackiego.
Konkurs wygrała Karolina Krasuska z klasy 1Th, która przebrała się za Hermionę z „Harrego Pottera” J.K.Rowlings. Gratulujemy Karolinko!
Dodatkowo, uczniowie klasy 1 Tp, Blanka Bielska, Kinga Popławska i Artem Prykhoda, debiutujący tego dnia w roli dziennikarzy, przeprowadzili wywiady z nauczycielami i uczniami na temat: Jaka jest ich ulubiona książka, godna polecenia innym lub jaką ostatnio przeczytał.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, było to prawdziwe czytelnicze święto i wygląda na to, że w przyszłym roku również będziemy tak świętować. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji filmowych (film na Tik – Toku @bibliotekawalejach)

Koordynatorkami szkolnej akcji były Danuta Markowska-Mościcka i Małgorzata Małkińska

[Małgorzata Małkińska]