W piątek, 4 listopada br., uczniowie klasy 1 Tia pod opieką wychowawcy udali się do Muzeum Regionalnego w Łukowie. Celem wycieczki było zwiedzenie muzeum i uczestnictwo w warsztatach okolicznościowych pt. ,,Tworzymy kotyliony w barwach biało-czerwonych” związanych ze zbliżającym się 11 listopada Świętem Odzyskania Niepodległości.

Uczniowie podczas warsztatów obejrzeli prezentację na temat odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, ze szczególnym uwzględnieniem początków niepodległości w Łukowie. Przedstawiono w niej zdjęcia i dokumenty, które powstały w Łukowie w pierwszych latach niepodległości, a dotyczyły funkcjonowania miasta i jego rozbudowy, władz a także przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Łukowa. W części praktycznej uczniowie poznali techniki tworzenia różnych kotylionów, będących symbolem patriotyzmu narodowego Polaków i mieli możliwość wykonania ich własnoręcznie. Kolejnym punktem było zwiedzanie wystaw stałych, np. ,,W polu i zagrodzie”, gdzie obejrzeli narzędzia rolnicze, wyposażenie domów mieszkańców Ziemi Łukowskiej, stroje ludowe oraz wystawę dotyczącą historii Łukowa od momentu powstania miasta do czasów okupacji. Na koniec młodzież obejrzała skamieniałe szczątki wymarłych zwierząt z czasów jurajskich, czyli ,,Łukowskie Amonity”.

[Beata Kuczyńska]