Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej
W bieżącym roku obchodziliśmy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Społeczność szkolna łukowskich Alej upamiętniła ten dzień dwoma inicjatywami. Wśród nich znalazły się udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu” i Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Aleje śpiewają Niepodległej”. W piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego - Mazurka Dąbrowskiego. Przedsięwzięcie to było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Rekord dla Niepodległej, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. 13 listopada odbył się Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Aleje śpiewają Niepodległej”, w którym udział wzięło dziesięć klas. Przedsięwzięcie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło w nim akcentów historycznych, przeplatanych wspomnieniami z tamtych lat, w tym dotyczących Łukowa. Przypomniano okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i losy Święta Niepodległości – genezy jego ustanowienia i obchodów po dzień dzisiejszy. W ramach Konkursu poszczególne klasy śpiewały wybraną przez siebie pieśń lub piosenkę. Rozbrzmiewały słowa i dźwięki melodii: Pierwsza Kadrowa, Rota, O mój rozmarynie, Szara piechota, Ojczyzno ma, Płynie Wisła płynie, My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Jak długo w sercach naszych, Miejcie nadzieję. Decyzją jury, tegoroczną edycję Konkursu wygrali uczniowie klasy 3ts; drugie miejsce zajęła klasa 4ti, a trzecie klasa 1ti. Nagrody zwycięzcom wręczył Dyrektor Szkoły, p.Tadeusz Federczyk. Były to kosze słodyczy i pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie, zwycięzcy pierwszego miejsca, zaśpiewali jeszcze raz piosenkę, która przyniosła im sukces – Jak długo w sercach naszych. Uroczystość prowadzili: Joanna Izdebska kl.4th i Eryk Dzido kl.3ts. Nad sprawnym nagłośnieniem i oprawą muzyczną pieczę sprawował Bartosz Celiński z kl.2ti. Fotorelację z uroczystości przygotował Marcin Grzyb z kl.4tm.
Organizatorzy: p.Inga Bartosiewicz i p.Danuta Markowska-Mościcka.

[Danuta Markowska-Mościcka]