Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać.
Ursula Le Guin

    Trudności dnia codziennego, choroby, stres powodują, że młodzi ludzie poszukują wskazówek, jak radzić sobie z problemami. A ma je każdy. Sposobem „walki” z rzeczywistością mogą być książki. Okazuje się, że od wieków książka odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę. Chińskie przysłowie głosi, że „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Dwa greckie słowa biblion - książka i therapeo – leczę tworzą najprostszą definicję biblioterapii: leczenia książką.
     W czwartek 14 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach projektu Gorzki smak czekolady. Uczniowie kl. 1 technikum handlowego zostali zaproszeni do udziału w tej nietypowej lekcji bibliotecznej. Organizatorzy zaaranżowali kącik z książkami o charakterze biblioterapeutycznym (Książki, które (u)leczą) i edukacyjno-profilaktycznym oraz czekoladowy poczęstunek. Młodzież wzięła udział w ćwiczeniu, które zobrazowało dyskomfort człowieka przeżywającego trudności oraz ulgę odczuwaną po rozwiązaniu problemu. Podczas zajęć, które odbyły się w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, rozmawialiśmy o terapeutycznej funkcji literatury, powołując się na przykłady konkretnych tekstów, w tym baśni poznanych w dzieciństwie. Celem spotkania było uświadomienie sobie, że książka może mieć dobroczynny wpływ na nasze życie oraz na codzienność innych ludzi, którym podpowiemy, co mogą przeczytać.
     Bądźmy lekarzami i terapeutami dla samych siebie. Pomóżmy sobie, pomóżmy innym. Czasami tak niewiele trzeba, aby dać bliźnim poczucie bezpieczeństwa. Może wystarczy wskazać właściwą drogę w życiu. Nic nie jest dane nam na zawsze, ale dar pomocy innym powinniśmy pielęgnować przez całe życie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą książek biblioterapeutycznych. Dziękujemy „Sklepikowi Szkolnemu” za ufundowanie słodkiego poczęstunku.
Organizatorzy: Renata Kożuch-Sierociuk, Liliana Kołodyńska, Szymon Bajer, Rafał Berezin, Ernest Złoch.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 [Liliana Kołodyńska, Renata Kożuch-Sierociuk]