Zespół  Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie po raz kolejny aktywnie włączył się do akcji Narodowego Czytania, odbywającej się już dwunasty raz pod patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku czytaliśmy wspólnie jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To powieść społeczno-obyczajowa, która ukazuje losy trzech pokoleń Polaków na Litwie w drugiej połowie XIX wieku. Jest to opowieść o miłości, patriotyzmie, walce o wolność i godność narodu. Autorka przedstawia w niej zarówno piękno przyrody nadniemeńskiej, jak i dramat ludzki w czasach zaborów i powstań.

Nasza szkolna akcja odbyła się w poniedziałek, 11 września.

Tego dnia i u nas, zgodnie z opisem Elizy Orzeszkowej „Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. (…) Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba…(…) śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew.”

Pierwsze cztery lekcje młodzież, razem z opiekunami, poświęciła na wspólne czytanie wybranych przez siebie fragmentów utworu, a odbywało się to na korytarzu II piętra budynku dydaktycznego i w bibliotece szkolnej. Czytali uczniowie  klas: 1Tp, 2Th, 2Tmp i 2Tmc, 4Tip i 1Km.

O godz. 11.30 w bibliotece nastąpił finał podsumowujący tegoroczną akcję.

Tym razem utwory czytane były przez grono nauczycielskie i uczniów, a także przez gościa specjalnego, absolwenta naszej szkoły,  pana Zenona Paskudzkiego.

Czytanie rozpoczął pan dyrektor Tadeusz Federczyk fragmentem opisu przyrody,
a ilustracją do opisu był szeroki Niemen, płynący tego dnia przez środek biblioteki,
" ..a rosły przy nim bujne trawy", zupełnie,  jak w powieści.

Nasza rzeka „wypływała” wprost z TV umieszczonego centralnie na ścianie. Widzieliśmy zatem i prawdziwy Niemen.

Pierwsze pięć fragmentów „Nad Niemnem” czytali, w kolejności, p. Tadeusz Federczyk, nasz gość honorowy - absolwent naszej szkoły,  pan Zenon Paskudzki, p. Arleta Szcześniak, p. Beata Celej, a także uczennica klasy 4Th - Aleksandra Szczygielska. Dialog pary głównych bohaterów przeprowadzili, wcielając się w role Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, Aleksandra Szczuchniak z klasy 4Th i Artem Prykhoda z 2Tp.

Narodowe Czytanie miało u nas wyjątkową oprawę. Uczniowie wystąpili w strojach stylizowanych na epokę z “Nad Niemnem”. Zobaczyliśmy eleganckie suknie, fraki,  cylindry, kapelusze, ale także wiejskie fartuchy, wielobarwne chusty i wianki. Staraliśmy się, by była to nie tylko lekcja literatury, ale także historii i kultury. Mogliśmy przenieść się w czasie i poczuć klimat tamtych lat.

Ilustracje do utworów tworzyli, w czasie rzeczywistym,  przebrani w stosowne stroje i w odpowiedniej inscenizacji  nasi uczniowie, przechadzający się nad rzeką: Martyna Bącik, Karolina Krasuska, Angelika Orzyłowska z klasy 2Th, Dawid Izdebski z 3Em, Wiktoria Cegiełka, Oliwia Markiewicz i Maja Matysiak z 3Te, Karol Gontarz z 3Tel, Paulina Filipek z 4Te, Wiktoria Mańko z 4Th, Norbert Skwarek i Adam Bukowski z 4Tel.

Widzami  spektaklu byli uczniowie klas: 5Tea i 5Tmp.

Tegoroczne Narodowe Czytanie cieszyło się dużym powodzeniem w naszej szkole i zyskało ciepły odbiór. Na kolejne zapraszamy już za rok.
Relacje ze wszystkich działań można obejrzeć na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych na Fb i Tik – Toku Biblioteki w Alejach.
Organizatorkami imprezy  były panie: Małgorzata Małkińska (koordynator), Danuta Markowska – Mościcka (koordynator), Arleta Szcześniak, Beata Celej i Anna Kania.
Autorzy zdjęć i filmów to p. Małgorzata Małkińska, p. Liliana Kołodyńska i Aleksander Chudzik z klasy 1Ti, który był jednocześnie operatorem drona.
Niedługo pojawią się także kolejne filmy i relacje z próby kostiumowej i tego, co ciekawego działo się za kulisami.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Małgorzata Małkińska]