„LABORATORIUM MAJSTERKOWICZA”
warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych

18 czerwca 2024 r. w Branżowym Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie odbyły się warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych - „LABORATORIUM MAJSTERKOWICZA”. Naszą placówkę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie i Szkoły Podstawowej w Radoryżu Kościelnym oraz w Białej Podlaskiej.

Celem projektu było:
- umożliwienie uczniom zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności zawodowych,
- kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych,
- pobudzenie w młodych ludziach samodzielnego, kreatywnego myślenia.

To właśnie te umiejętności są tak ważne w związku ze wzrostem innowacyjności oraz rozwojem technologicznym i to one decydują o rozwoju cywilizacyjnym. Uczniowie podczas zajęć poznali zasady obróbki metali, ich właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Ćwiczyli różne metody obróbki: cięcie, gięcie, piłowanie, szlifowanie czy polerowanie. Mogli zdemontować sprzęt, który jest zepsuty i nie kwalifikuje się do naprawy, posortować jego oddzielne komponenty tak, aby mogły zostać zutylizowane poprawnie lub poddane recyklingowi. Do ich dyspozycji był park maszynowy składający się z kilkudziesięciu maszyn, elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych do obróbki metalu. Do dyspozycji uczniów były takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa do metalu, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach, nożyce do blachy, pilniki, piły do cięcia metali, przecinaki, gwintowniki, młotki, punktaki. Uczniowie odwiedzili również profesjonalny warsztat samochodowy w Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie. Tu pod okiem wykwalifikowanej kadry rozmontowali silnik samochodowy, poznali jego budowę oraz zasadę działania. Zwieńczeniem pobytu młodzieży w BCU w Łukowie był udział w zajęciach z doradcą zawodowym, czyli określanie predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów. Mimo poważnego tematu, panowała tu przyjazna, kreatywna atmosfera, a o bezpieczeństwo uczniów dbała wykwalifikowana kadra, która służyła fachową radą i pomocą.

W przyszłym roku szkolnym planujemy przeprowadzenie cyklu takich zajęć, na które już zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych klas 6 - 8.

[Renata Łozowska-Kopeć]