8 marca to obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet.

W naszej bibliotece był to dzień, w którym literatura, czytelnictwo i kultura spotkały się w jednym miejscu, tworząc magiczną atmosferę.

Biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich czytelników na wystawę książek o modzie na przestrzeni wieków, a także na wystawę książek „Aktywne kobiety”, na której znalazły się egzemplarze z bogatych, własnych zbiorów biblioteki szkolnej. Można było tu znaleźć zarówno biografie zasłużonych kobiet pisarek i kobiet naukowców, a także powieści i kobiece autobiografie.

Druga z wystaw była interaktywna, co oznaczało, że można było wypożyczać prezentowane książki, a także proponować swoje tytuły.

Do każdej wypożyczonej książki czytelnik otrzymywał specjalną, okolicznościową, „kobiecą” zakładkę w komplecie. Dodatkową, proponowaną podczas bibliotecznych obchodów, atrakcją Święta Kobiet był (i nadal jest) konkurs „Kobieta Zakodowana”. Skierowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, posiadających telefon ze skanerem kodów QR, czyli Quick Response Code.

Konkurs jest uwieńczeniem naszych obchodów 8 marca. Aby wszyscy uczniowie mogli wziąć w nim udział, potrwa do 24 marca. Polega na szukaniu na terenie szkoły (biblioteka, korytarze, warsztaty, szatnie, a nawet sekretariat i gabinet dyrektorski) kodów QR, zeskanowaniu znalezionych, przeczytaniu pytania i odpowiedzeniu na nie, a następnie przesłaniu mailem na adres biblioteki. Pytania dotyczą sławnych kobiet z terenu powiatu łukowskiego, zasłużonych Polek i znanych kobiet ze wszystkich stron świata. Samych pytań jest 54, ale kodów QR rozwieszono ponad 100, aby każdy uczestnik miał szansę podjąć wyzwanie konkursowe.

Dodatkowe punkty można zdobyć odwiedzając strony Szkoły: http://zs1.lukow.pl lub https://www.facebook.com/ZSNR1Lukow i Biblioteki w Alejach w mediach społecznościowych - na Fb https://www.facebook.com/people/Biblioteka-w-Alejach/100063645815121/ i Tik - Toku https://www.tiktok.com/@bibliotekawalejach

Należy je także polubić i udostępnić.

Jeśli zdarzy się tak, że odcyfrowany kod zaprowadzi uczestnika wprost na którąś ze stron szkoły w Internecie i jeśli, dodatkowo, zrobi miły wpis, składający się z co najmniej pięciu słów, ekstra punkty zasilą jego konto.

Każde działanie będzie punktowane, a suma punktów wyznaczy miejsce zdobyte w konkursie (w przypadku miejsc ex aequo będzie liczył się czas wcześniej przysłanego maila). Szczegółowy regulamin udostępniono w bibliotece, a także na stronach szkoły. Na plakatach konkursowych uczestnicy znajdowali kod QR z krótką instrukcją postępowania. Konkurs „Kobieta Zakodowana” zaciekawił uczniów i cieszy się sporym powodzeniem, biblioteka planuje kolejne edycje w następnych latach, a tymczasem czekamy do 24 marca, końca Konkursu. Potem już tylko będziemy zliczać punkty i wręczać nagrody zwycięzcom. Dziękujemy serdecznie Pani Irenie Krupińskiej z Zakładu Usług Krawieckich „Igiełka” za wspaniałą pracę. Jej umiejętności krawieckie przyczyniły się do stworzenia urokliwej róży i innych pięknych kwiatów, które ozdobiły okolice naszej biblioteki w dniu 8 marca.

Wzorem lat ubiegłych również Samorząd Uczniowski nie zapomniał o Święcie Kobiet. Z tej okazji w wielu klasach odbyły się imprezy klasowe. Rada Samorządu Uczniowskiego dla wszystkich pań pracujących w szkole, przygotowała słodkie upominki i okolicznościowe kartki z życzeniami. Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził dwa Szkolne Konkursy Wiedzy: :Ach te kobiety” i „Kto tak powiedział o kobietach?”. Laureatami Konkursu „Ach te kobiety” zostali: Julia Rola, Zosia Trzpiel, Natalia Karczewska, Alicja Świderska, Zuzanna Borkowska, Paweł Kłoda i Jakub Znój. Natomiast w Konkursie „Kto tak powiedział o kobietach?” finalistkami zostały: Julia Rola i Zosia Trzpiel. Wszystkie wymienione osoby zostały nagrodzone słodkościami. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali ten dzień.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Małgorzata Małkińska, Danuta Markowska-Mościcka]