Zespół Szkół nr 1 w Łukowie w okresie 01.10.2023 – 30.09.2024 będzie realizował projekt pn. „Tworzę, więc jestem - praktyki zawodowe dla uczniów ZS nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie”, który jest dofinansowany przez Unię Europejską. Zagranicznym partnerem jest grecka firma SIGIANNIS S. OKSANA WIOSKA OE. White Blue Tour Service.

Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas IV oraz rezerwowo klas III, kształcących się w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie na kierunkach: technik mechanik, technik elektryk, technik informatyk, technik ekonomista, technik handlowiec oraz technik pojazdów samochodowych. Wśród celów projektu należy wymienić:

• Zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie do końca 2024;
  • Zwiększenie umiejętności językowych i interpersonalnych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie do końca 2024;
  • Zwiększenie doświadczenia ZS nr 1 w Łukowie w obszarze współpracy zagranicznej oraz kompetencji kadry szkoły w zakresie tworzenia i realizacji projektów międzynarodowych.

W ramach projektu 18 uczniów i uczennic odbędzie zagraniczny staż w Grecji w przedsiębiorstwach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia uczestników. Mobilność odbędzie się w terminie 6.05 - 31.05.2024 (+ 2 dni podróży), a organizacją pobytu zajmie się organizacja partnerska – SIGIANNIS S. OKSANA WIOSKA OE. White Blue Tour Service. Przed wyjazdem do Grecji z każdym uczniem zostanie podpisana umowa uczestnictwa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez Europass Mobilność oraz certyfikat uczestnictwa.

Przed wyjazdem do Grecji uczniowie będą zobowiązani uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach, które będą składać się z trzech części – językowej, kulturowej i pedagogicznej. Uczestnicy odbędą zajęcia z języka angielskiego, które umożliwią im przygotowanie się do radzenia sobie podczas odbywania praktyk, jak również w sytuacjach codziennych. Pomogą również przełamać bariery komunikacyjne, ponieważ duży nacisk kładziony będzie na swobodę wypowiedzi i rozumienie poleceń. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie poznają grecką kulturę, historię i obyczaje. Ostatni blok spotkań będzie miał na celu przygotowanie pedagogiczne uczniów, a jego tematyka obejmie zagadnienia m.in. komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów, reagowania na stres i nowe sytuacje oraz tolerancji i otwartości wobec odmienności kulturowej. Uczniowie poznają również narzędzie Europass CV.

Udział w projekcie jest bezpłatny – uczestnikom zostanie zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do Grecji i z powrotem, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz program kulturowy.

Rekrutacja do projektu odbędzie się w listopadzie i grudniu 2023 – jej termin i zasady zostaną ogłoszone na naszej stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń.
Wszelkich informacji na temat projektu udziela Pan Marek Pietrzak – koordynator projektu.

[Marek Pietrzak]