1 marca br. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wprowadzony na mocy ustawy 3 lutego 2011 roku. Żołnierze Wyklęci to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór przeciw podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu i sowietyzacji kraju. W ramach lekcji historii uczniowie klas: 1 Tia, 3 Kem, 4 Ti, 4 Tsp, 3 Tel, 2 Th, 2 Te, 2 Ts wzięli udział w pogadance na temat ,,Niezłomnych” na podstawie krótkiego filmu ,,Żołnierze Wyklęci” przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wprowadzeni w nastrój zadumy odsłuchali utwór ,,Już dopala się ogień biwaku” do filmu ,,Wyklęty”. Następnie chętni uczniowie za pomocą aplikacji Quizizz wzięli udział w teście wiedzy na temat antykomunistycznego ruchu partyzanckiego.

Najwyższy, stuprocentowy wynik uzyskali uczniowie z następujących klas:
1 Tia - Bajura Bartosz, Lewandowski Paweł, Parzyszek Marcin, Antoniak Kacper;
3 Kem - Guzek Mateusz, Borkowski Kamil;
4 Ti - Gryczka Łukasz, Cegiełko Mateusz, Mateusz Bednarczyk;
4 Tsp - Szczygielski Bartłomiej, Sosnowski Damian, Walo Hubert;
3 Tel - Przeździak Bartosz;
2 Ts - Poźniak Maciej, Więsek Daniel, Stanisławski Michał, Jurek Wiktor, Mościcki Maciej, Krupiński Paweł;
3 Te - Mazur Maja, Kłoda Bartosz, Wojaczyk Maja;
4 Te - Rola Aneta, Bany Bartłomiej.

Celem naszych wspólnych działań było kształtowanie pamięci narodowej i oddanie hołdu tym znanym i nieznanym, bezimiennym bohaterom, dla których niepodległość ojczyzny była wartością nadrzędną. Jak powiedział jeden z ,,Wyklętych”- Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój: ,,Spośród wszystkich narodów świata my Polacy winniśmy umieć najlepiej ocenić znaczenie i wartość słowa wolność”.

Zajęcia z uczniami przeprowadziła – p. Beata Kuczyńska.

[Beata Kuczyńska]