„Żołnierze wyklęci pamięć po Was nie zaginęła”

W poniedziałek, 1 marca br., obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na to, by nasza Ojczyzna była rządzona przez komunistyczne władze. Nie złożyli broni, gotowi walczyć do końca. Wielu z nich zapłaciło za to cenę życia. Ponieważ nie mogliśmy spotkać się w szkole z przyczyny wszystkim znanej i uczestniczyć w akademii z tej okazji, która była zaplanowana we wrześniu na 1 marca; dlatego do wszystkich uczniów naszej szkoły przez dziennik elektroniczny został przesłany referat na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wraz z wierszem okolicznościowym. Informacje zostały również zamieszczone na szkolnym facebooku. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Dlaczego akurat data 1 marca? Skąd określenia: „Wyklęci”, „Niezłomni”, czy też „żołnierze drugiej konspiracji”? Dlaczego polscy żołnierze-partyzanci po roku 1945 byli zmuszeni kontynuować walkę zbrojną? Nie zabrakło w nim akcentów z historii lokalnej. Mowa o „Ostatnim Wyklętym”, pochodzącym z naszego miasta - Antonim Dołędze , pseudonim „Kulawy Antek” , „Znicz”. Ponadto dla upamiętnienia święta wszystkim uczniom zaproponowano udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych 2021, który spotkał się z dużym odzewem ze strony uczniów z klas: 1tsp, 1tmp, 2te, 2th, 2tsp, 3te, 3th, 3tel, 3w, 4th, 4tel. Trudno wskazać zwycięzców, ponieważ poziom wiedzy był wyrównany. W godzinach popołudniowych, wzorem lat ubiegłych, delegacja młodzieży w imieniu społeczności szkolnej, zapaliła znicze i złożyła symboliczną różę, pod obeliskiem poświęconym Żołnierzom Niezłomnym i Ofiarom Reżimu Komunistycznego, który znajduje się blisko szkoły, przy skrzyżowaniu ulic ks. Brzóski i 11 Listopada.

Organizatorzy: Danuta Markowska-Mościcka, Marek Pietrzak

Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych 2021, jak również odczytanie przesłanego referatu.

[Danuta Markowska-Mościcka]