„ Naród żyje, dopóki język jego żyje”

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku, przez UNESCO, dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce w 2005 roku.

W Dniu Języka Ojczystego uczniowie naszej szkoły przez dziennik elektroniczny otrzymali informacje na temat okoliczności ustanowienia i obchodów tego święta, jak również kilka łamańców językowych ( wierszyki pochodziły z książki „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej).

W dniach 22.02 – 26.02. obchodziliśmy Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole, oczywiście w formie zdalnej. Uczniom zaproponowano udział w kilku konkursach językowych. Każdego dnia uczniowie otrzymywali przed długą przerwą wysyłane przez dziennik filmiki pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, przedstawiające w skrócie historię języka polskiego od starożytności po wiek XVI, kiedy to narodził się polski język literacki i zadania konkursowe. I tak:

Poniedziałek 22.02.2021
Hasło dnia: „ Z polszczyzną za pan brat”
Konkurs „Frazeologiczne ZOO”

Wtorek 23.02.2021
Hasło dnia „Ojczysty: znam – lubię - szanuję”

Środa 24.02.2021
Hasło dnia: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
Konkurs „Potyczki geograficzno – ortograficzne”

Czwartek 25.02.2021
Hasło dnia „Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.”
Konkurs „Z kart historii w literaturze”

Piątek 26.02.2021
Hasło dnia „ Przysłowia mądrością narodów”
Konkurs „Przysłowia mądrością narodów”

Konkursy spotkały się z dużym odzewem ze strony uczniów z klas: 1te, 1th, 1tsp, 1tmp, 2te, 2th, 2tsp, 2tm, 3te, 3th, 4tel. Trudno wskazać zwycięzców, ponieważ poziom wiedzy był bardzo wyrównany. Najbardziej aktywni uczniowie to: Roksana Araj kl.1te, Dominika Jodełka kl.3th, Weronika Abramek kl.2th, Grzegorz Celiński kl.2te, Laura Kachniarz kl.2tsp, Martyna Miechowiecka kl.2th, Andżelika Wydra kl.2te i Martyna Zielińska kl.2th. Po powrocie do szkoły czekają na tych uczniów dyplomy i nagrody książkowe.

W ramach Tygodnia Języka Ojczystego w klasach: 1Wb, 2Kmp, 3KM, 3W, 2TI, 2TM, 2TS, 3TI, 4TS, 4TEL odbyły się lekcje poświęcone poprawności językowej. Uczniowie obejrzeli filmiki, w których najbardziej znani polscy językoznawcy (prof. J. Miodek, prof. J. Bralczyk) omawiają często popełniane przez Polaków błędy językowe (np. pleonazmy: cofać się do tyłu, wzajemna współpraca itp.).

W celu sprawdzenia i utrwalenia wiedzy młodzież wykonała quiz poprawnej polszczyzny. Został również zorganizowany Szkolny Konkurs Interpunkcyjny, w którym wzięło udział 38 uczniów z klas 1Te, 1Th, 2TI, 2TM, 2TS, 2Tsp, 4TEL. Uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić tekst brakującymi przecinkami i innymi znakami interpunkcyjnymi.
Najwyższe wyniki uzyskali:
  I miejsce – Cezary Gołąb (2TM) – 5 błędów
 II miejsce – Oliwia Kowalska (1Te), Jakub Nowosielski (2TM), Wojciech Izdebski (4TEL) – 6 błędów
III miejsce – Aleksandra Szczygielska (1Th), Patryk Jarmosz (4TEL) – 7 błędów

Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursach.

ORGANIZATORZY: p.Renata Kożuch –Sierociuk, p.Danuta Markowska-Mościcka, Rada Samorządu Uczniowskiego

 [Danuta Markowska-Mościcka]