Tegoroczne hasło MDZ 2025 „Nasza moc, nasza planeta” w szczególny sposób promuje działania związane z szeroko pojętą świadomością ekologiczną. Nasza szkoła podjęła szereg działań proekologicznych. Kolejny raz, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Polskiej Grupie Energetycznej - Posterunek Energetyczny Łuków, uczestniczyliśmy w zakładaniu platform bocianich. Platformy są wyniesione ponad słupy energetyczne, zabezpieczając w ten sposób ptaki przed porażeniem.
Działania wspierające ochronę bociana białego, montaż gniazd siedliskowych prowadzony jest w okresie ochronnym od października do lutego. Nasze cykliczne działania spotkają się z pozytywnym odbiorem u gospodarzy, na których posesjach zostały zamontowane gniazda. Nowe platformy zainstalowane zostały w Trzebieszowie, Sięciaszce III, Czerśli, Sarnowie, Wólce Domaszewskiej i Szczygłach Dolnych. Wieloletnia obserwacja w okresie lęgowym ptaków przynosi optymistyczną dla nas informację, że na wszystkich zamontowanych platformach zamieszkały bocianie rodziny. Ludowe przysłowie „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są” mówi, że pojawienie się bocianów na gnieździe w obejściu wróżyło rychłą wiosnę i szczęście dla domowników. Nasi uczniowie z Koła Ekologicznego w ramach projektu ekologicznego realizowanego w szkole planują postawić budki lęgowe dla jeży. Ssaki te, podobnie jak bocian biały, są w Polsce pod ochroną ze względu na ich znaczenie ekologiczne i zagrożenie ich populacji. Pozyskane środki pozwolą na zakup budek i rozmieszczenie ich w miejscach bytowania. Młodzież naszej szkoły będzie również uczestniczyła w wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego, która jest nagrodą za zaangażowanie w działania proekologiczne w powiecie łukowskim.
Serdecznie dziękujemy za współpracę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Polskiej Grupie Energetycznej Oddział Warszawa.
Zapraszamy do galerii zdjęć...
[Anna Jasińska-Cichosz - koordynator projektu]