„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain

Nasza podróż do przeszłości rozpoczęła się 13 listopada. Dzień ten przywitał nas iście jesienno-zimową aurą, ale nie przeszkodziło to klasie 4Te/4Th w wycieczce do Muzeum Regionalnego i Parku Miejskiego. Na początek udaliśmy się do muzeum mieszczącego się w zabytkowym budynku Konwiktu Szaniawskich, którego historię przybliżyła nam pani kustosz. Obejrzeliśmy stałe wystawy: W polu i w zagrodzie, Nie tylko miód, Łukowskie amonity, historia Łukowa, Żydzi w Łukowie. Czekała na nas wystawa czasowa – Łuków w PRL-u. Zgromadzono tu eksponaty wypożyczone od pracowników muzeum, mieszkańców miasta i okolic. Odtworzony został wygląd typowego mieszkania z tamtych czasów - pokój, kuchnia, wyposażenie pierwszych łazienek. Mogliśmy obejrzeć zakład krawiecki, a nawet oryginalną suknię sprzed pięćdziesięciu lat. Uzupełnieniem wystawy były ciekawe zdjęcia dawnego Łukowa wykonane przez pana Karola Cieślaka, wieloletniego pracownika muzeum. Nie mogło również zabraknąć kolekcji kryształów czy ceramiki użytkowej.
Było oglądanie, była i zaproponowana przez nas zabawa z dawnych lat, rodzaj zmodyfikowanego escape roomu. Uczniowie mieli za zadanie znaleźć na wystawie, bawiąc się w „ciepło, zimno, gorąco”, ukrytą w szarym papierze, niespodziankę pełną... słodyczy. Zwyciężyła Maja, która odnalazła kultowe wówczas słodkości: landrynki, sękacz czekoladowy, baton teatralny, pierniki Katarzynki czy wedlowskie sezamki. Pozostali uczestnicy zabawy zostali poczęstowani krówkami mlecznymi. Młodzież odkryła smaki dzieciństwa sprzed kilku dekad, które wtedy były rarytasem.
Kolejnym punktem naszej wycieczki po Łukowie był Park Miejski. Tam zatrzymaliśmy się, zapalając znicze przy „mówiących kamieniach”, upamiętniających osoby związane z Łukowem i Ziemią Łukowską.
Kamienie poświęcone są m.in. ks. gen. Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu, Karolowi Levitoux - osobom, które zginęły w obozach zagłady w Polsce i Niemczech oraz aktorce Bożenie Kurowskiej. Pomysłodawcą i inicjatorem ich ustawiania był łukowski społecznik Andrzej Zdrojewski wspierany przez łukowskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Club Weteranów Szos, Łukowski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta. Pan Andrzej Zdrojewski jest absolwentem naszego technikum mechanicznego z 1975 roku.
Wycieczka edukacyjno-historyczna po mieście wpisuje się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły i podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Organizatorzy: Liliana Kołodyńska i Małgorzata Małkińska

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Liliana Kołodyńska, Małgorzata Małkińska]