W bibliotece naszej szkoły odbyły się wyjątkowe, nieco nietypowe warsztaty biblioteczne „Ilustratorzy Wyobraźni”, które przeniosły literaturę w nowy, niecodzienny wymiar.
Uczniowie stworzyli niesamowite okładki i ilustracje do ulubionych książek, a ich płótnem... były dynie! Taka forma sztuki pozwoliła połączyć literaturę i kreatywną zabawę, a z panującej w czasie pracy atmosfery możemy wysnuć wniosek, że chyba zapiszą się w pamięci uczestników.:) Wyniki były naprawdę imponujące.
Ta niebanalna forma twórczości rozbudziła kreatywność uczestników, a efekty ich pracy zachwyciły wszystkich – od nauczycieli po rówieśników, a także naszych obserwatorów w mediach społecznościowych - bo z warsztatów i wystawy wszystkich prac zorganizowanej po ich zakończeniu, powstał cykl filmów i galeria zdjęć.
W warsztatach wzięło udział 78 osób. Młodzież pracowała w grupach lub tworzyła prace samodzielne. W trakcie warsztatów powstały prawdziwe dzieła sztuki. Dynie przeobrażały się w fantastyczne światy pełne bohaterów literackich, tajemniczych miejsc i niezapomnianych przygód.

Laureaci warsztatów:
I miejsce: Amelia Sałata i Nikola Zając z klasy 2Wa – za niesamowitą dynię inspirowaną książką "Dotyk Julii" Tahereh Mafi. Jej subtelność i oryginalność sprawiły, że trudno było oderwać od niej wzrok.
II miejsce: Sebastian Goławski z 2Wa za zilustrowanie książki z serii "Zwiadowcy" Johna Flanagana "Płonący most" i ex aequo - Ilia Rakovets i Denis Ivakov z 1Ti – za dynię z ilustracją do "Królestwo popiołów" Sarah J.Mass. Te prace wyróżniały się nie tylko doskonałym wykonaniem, ale także głębokim zrozumieniem treści książki, co przeniosło nas w jej magiczny świat.
III miejsce: Damian Roszczyk z 2Km, który zilustrował "Szkolny przewodnik po astronomii" J.i S. Mitton - za kreatywną interpretację książki i ex aequo - Karol Gajo i Jakub Walasek z klasy 2Tmc za pomysłowe nawiązanie do książki "Igrzyska śmierci. Kosogłos" Suzanne Collins, a także Denis Celiński, Kamil Borkowski i Mateusz Chaberski z 3Tia z książką "Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris– za piękną, symboliczną ilustrację.

Wyróżnieni zostali:
Pracujący w grupach:

  1. Tymur Tikhonov i Abdul Malik Baudionov z klasy 1Ti za mistrzowskie odwzorowanie bohatera książki "Encyklopedia sztuk walki" Jerzego Miłkowskiego;
  2. Justyna Karwowska i Filip Łukasik z klasy 3Tia za humorystyczną interpretację i doskonałe odwzorowanie okładki książki „Dziś tak bardziej” Cyber Marian;
  3. Rafał Krasucki i Paweł Lewandowski z klasy 3Tia za humorystyczną interpretację książki "Dziś tak bardziej" Cyber Marian;
  4. Amelia Ośkiewicz, Milena Simonian i Milena Antoszkiewicz z klasy 1Wb za oryginalny styl i ciekawą perspektywę w pracy nad książką "Skazany na góry" Denisa Urubko;
  5. Artur Mućka, Kacper Zientara, Jakub Reszka i Jakub Mościcki z klasy 2Wa za kreatywną i odważną kompozycję ilustracji książki Stephena Kinga "TO".

Dzięki tym wszystkim pracom dynia nabrała zupełnie nowego znaczenia!

   Podczas uroczystego podsumowania warsztatów i zamknięcia wystawy, pani dyrektor Bożena Gryglicka wręczyła nagrody wyróżnionym uczniom. Wydarzenie było okazją do podziękowania wszystkim uczestnikom za ich kreatywność i zaangażowanie.
Dziękujemy raz jeszcze za udział i serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom - talentu i odwagi w podjęciu artystycznego wyzwania!
Wasze prace pokazały, że wyobraźnia nie zna granic, a literatura może motywować do tworzenia w każdym możliwym formacie – nawet na dyniach!
Każda praca była unikalna, a uczestnicy pokazali, że literatura może inspirować na wiele sposobów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na oficjalnych stronach szkolnych, a także odwiedzenia mediów społecznościowych Biblioteki w Alejach, gdzie można podziwiać wszystkie wyjątkowe prace!

Organizatorkami przedsięwzięcia były: Małgorzata Małkińska, Danuta Markowska-Mościcka i Iwona Goławska.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Małgorzata Małkińska]