Narodowe Czytanie to największa akcja propagująca czytelnictwo w Polsce, która odbywa się pod patronatem Prezydenta RP, a jej celem jest popularyzacja dzieł ważnych dla polskiej kultury, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie czytania. W całej Polsce, już po raz trzynasty, czytano w sobotę 7 września br. My czytaliśmy w poniedziałek, 9 września, również po raz trzynasty. Lekturą tegorocznej edycji był dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego. ”Kordian” to jeden z najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury. Utwór porusza uniwersalne problemy, takie jak sens życia, patriotyzm, władza i moralność. Fragmenty dramatu czytali: Dyrektor Szkoły – p. Tadeusz Federczyk i uczniowie: Jakub Pietrzak kl.3Tel, Karol Gajo kl.2Tmc, Wiktoria Cegiełka kl.4Te, Artem Prykhoda kl.3Tp i Jakub Wołek kl.4Tel. Organizatorkami szkolnego przedsięwzięcia były panie : Małgorzata Małkińska, Iwona Goławska, Beata Celej i Danuta Markowska-Mościcka. Nagłośnienie przygotował Michał Wysokiński kl.3Tib pod opieką p. Szymona Żołopy. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę – to jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Nasze szkolne przedsięwzięcie jest przykładem działania i wpisuje się w jego realizację.

[Danuta Markowska-Mościcka]