13 października br. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Święto to na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości i stanowi bardzo ważne wydarzenie dla uczniów klas pierwszych. W murach naszej szkoły po raz kolejny rozbrzmiało uroczyste „Ślubujemy!”. Tradycji stało się zadość – uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. W uroczystości wzięli udział: Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Monika Domańska oraz absolwenci p. Mariusz Rak i p. Leszek Sadło. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor szkoły powitał wszystkich zebranych i skierował do uczniów klas pierwszych kilka ciepłych słów. Kulminacyjnym punktem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie przyszedł czas na życzenia dla tegorocznych pierwszoklasistów od Dyrekcji, Rady Samorządu Uczniowskiego oraz zaproszonych gości.

Po życzeniach ogłoszono wyniki II Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły dla klas pierwszych przeprowadzonego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pod czujnym okiem p. Beaty Celej i p. Danuty Markowskiej - Mościckiej. Nagrodzeni zostali: I miejsce – ex aequo: Illia Lionchuk i Damian Radomyski z  kl. 1Ti; II miejsce –– ex aequo: Judyta Jeleń kl. 1Ti  i Wiktor Mroziuk kl. 1Te; III miejsce  – ex aequo: Karol Gajo kl. 1Tmc i Krzysztof Kurek kl. 1Tp. Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zwycięzcom konkursu wręczyli Dyrektor szkoły – p. Tadeusz Federczyk i Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Monika Domańska.

W dalszej części uroczystości, zgodnie z tradycją, ogłoszono wyniki Konkursu na najlepszą klasę w roku szkolnym 2022/2023 (I miejsce – klasa 4Tip, wychowawca p. Przemysław Bochman;  II miejsce – klasa 4 Tmc, wychowawca p. Hanna Michalak; III miejsce – klasa 2Tel, wychowawca p.Inga Bartosiewicz) i wręczono nagrody rzeczowe najlepszym uczniom za wyniki w nauce. W tym roku szkolnym było po raz pierwszy przyznano Stypendium „Absolwenci uczniom Alej” dla uzdolnionej młodzieży naszej szkoły, którego pomysłodawcami i sponsorami są absolwenci - p. Mariusz Rak i p. Leszek Sadło. W technikum stypendium otrzymał Szymon Kaczor, uczeń kl. 4Tip, w szkoły branżowej I stopnia -  Bartosz Piotrowski z kl. 3Em. Nasi absolwenci - darczyńcy otrzymali pamiątkowe statuetki Przyjaciel Szkoły i okolicznościowe podziękowania z rąk Dyrekcji Szkoły.

Korzystając ze spotkania w tak licznym gronie, przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego, Kacper Końka, złożył - z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej - Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom administracji i obsługi serdeczne życzenia i podziękowania. Dopełnieniem podziękowań była dedykacja muzyczna w wykonaniu ucznia kl. 2Tp, Mikołaja Lemiecha, nagrodzona gromkimi brawami.

Uroczystość poprowadziły uczennice: Ania Osial  i Weronika Pałczak z kl.4Te. Fotoreportaż z uroczystości wykonała Patrycja Szczygielska z kl. 2Th. Nad sprawnym nagłośnieniem czuwała grupa uczniów z kl.2Tib.
Uczniom klas pierwszych życzymy sukcesów, realizacji pasji i wieloletnich przyjaźni.

Składamy serdecznie podziękowania p. Mariuszowi Rakowi i p. Leszkowi Sadło za piękną inicjatywę i hojność dla obecnych naszych uczniów. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do naszych absolwentów (i nie tylko) o wsparcie finansowe ww. stypendium, z myślą o tym, żeby w kolejnym roku i w następnych latach mogło je otrzymywać więcej uczniów. Regulamin Stypendium „Absolwenci uczniom Alej” dostępny na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dla ucznia/słuchacza”.

Organizatorzy przedsięwzięcia: p. Agnieszka Mikusek, p. Danuta Markowska-Mościcka, p. Piotr Bałuka, p. Tomasz Piros, p. Grzegorz Wójtowicz i p. Szymon Żołopa.

[Danuta Markowska-Mościcka]