W dniu 05.06.2024r. odbył się etap wojewódzki X edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii". Udział w nim wzięli uczniowie naszej szkoły —Mateusz Dębowski z klasy 4 tsp i Szymon Kaczor- 4 tip, pod opieką nauczycielki historii- Ingi Bartosiewicz.

Zmagania polegały na rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań zamkniętych, wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły wydarzeń historycznych w PRL oraz w innych państwach bloku wschodniego z okresu 1970-1990 r., a także działalności NSZZ "Solidarność" w tym okresie. Tegoroczna edycja zbiegła się z XXXV rocznicą Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych.

Konkurs sprawdza wiedzę uczniów, rozwija zainteresowania i buduje ich tożsamość narodową. Do etapu ogólnopolskiego dostać może się tylko 3 najlepszych. Jest o co walczyć, do wygrania są indeksy na uczelnie wyższe oraz roczne stypendia. Z 16 województw wyłonionych zostało 48 finalistów.

Mateuszowi i Szymonowi gratulujemy osiągniętych wyników i czekamy na kolejną edycję olimpiady.

[Inga Bartosiewicz]