20 maja 2024 został rozstrzygnięty konkurs na pracę projektową, w której uczniowie mieli za zadanie opisać najpiękniejsze zakątki, ciekawe miejsca, magiczne krajobrazy, niezwykłe atrakcje przyrodnicze Syberii. Czym jest Syberia – to dziesięć milionów kilometrów kwadratowych tajgi, tundry i stepu, to największe pustkowie, najgłębsze jezioro, potężne rzeki, nieprzebyte lasy, starożytne góry, to dzika, nietknięta ludzką stopą przyroda.

Wyniki konkursu:
1 miejsce – Wiktor Dauter kl. 2 TEL
2 miejsce – Cezary Poliński kl. 1 KM
3 miejsce – Adam Prusak kl. 1 TEL

Ciekawostki o Syberii

• Granica między Europą a Azją przebiega w większości wzdłuż Uralu, można zatem powiedzieć, że cała Syberia leży w Azji.
  • Syberia zajmuje trzy czwarte całego terytorium Rosji.
  • Lasy tajgi syberyjskiej wraz z dżunglami Ameryki Południowej dostarczają najwięcej tlenu do atmosfery naszej planety.
  • Większość terytoriów Syberii znajduje się w obszarach wiecznej zmarzliny.
  • Dzięki wiecznej zmarzlinie na Syberii możliwe jest wydobycie diamentów odkrywkowych, gdyż zamarznięty grunt nie pozwala na zawalenie się ścian kamieniołomów.
  • Na Syberii znajduje się najgłębsze jezioro świata – Jezioro Bajkał.
  • System bagien syberyjskich jest największy na całej północnej półkuli. To na Syberii znajduje się największe bagno na świecie, Wasjuganskoje. Jego powierzchnia to 53 000 kilometrów kwadratowych.
  • Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najniższych na świecie.
  • Znana rasa psa husky pochodzi właśnie z Syberii.
  • Żaden europejski czy amerykański samochód nie jest w stanie znieść syberyjskich temperatur.

Do realizacji projektu przystąpiło 30 uczniów z klas: 1KM, 1 TEL, 2 TH, 2 TE, 2 TEL. Prace uczniów można obejrzeć w sali 302.

Opiekun projektu: Renata Łozowska-Kopeć

[Renata Łozowska-Kopeć]