Akcja ŻONKILE 2024 w naszej szkole
#Łączy Nas Pamięć

19 kwietnia br. minęła 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tego dnia, od dwunastu lat, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie organizuje ogólnopolską akcję społeczno - edukacyjną Żonkile, której towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć” w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz upowszechniania wiedzy o tym wydarzeniu.

Symbolem akcji są żółte żonkile, ponieważ właśnie te kwiaty co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Żółte żonkile to symbol zbiorowej pamięci, solidarności w cierpieniu i sprzeciw przeciwko wojnie i przemocy na świecie wobec bezbronnych ludzi.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Nasza szkoła w Akcji Żonkile uczestniczyła po raz trzeci, a została ona przeprowadzona 18 kwietnia. Organizatorami akcji były: p.Małgorzata Małkińska ( Biblioteka Szkolna) i p.Danuta Markowska – Mościcka. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: 2Tp, 2Th, 3Te,3Tel, 1Te, 1Th, 1Tps i 4Tmc.W ramach akcji młodzież obejrzała filmy: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który jest animowaną adaptacją książki Hanny Krall oraz „Marek Edelman – bohater z ulicy Dzielnej”.

W szkolnej bibliotece i na korytarzu zostały wykonane gazetki informacyjne dotyczące akcji i przebiegu Powstania w Getcie Warszawskim. Akcji towarzyszyła wystawa publikacji ze szkolnych zbiorów, których autorami są nasi regionalni historycy, poświęcona tematyce żydowskiej na terenie Powiatu Łukowskiego oraz wystawa książek dotyczących powstania w getcie.

[Danuta Markowska-Mościcka]