W grudniu uczniowie klas pierwszych: 1 TEL, 1 TH, 1 Wa, 1 Km wzięli udział w zajęciach poświęconych tradycjom bożonarodzeniowym u katolików i prawosławnych.

    Szczególnie ciekawym okazała się data obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Formalnie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny korzysta w roku liturgicznym z kalendarza juliańskiego. Oznacza to, że wigilia Bożego Narodzenia przypada u nich 6 stycznia, w - powszechnie używanym – kalendarzu gregoriańskim, czyli trzynaście dni po katolikach. Jednak tzw. nowy styl, czyli ten sam termin obchodzenia Bożego Narodzenia co katolicy, przyjmują prawosławne parafie w dużych miastach, zwłaszcza w centralnej i w zachodniej Polsce. Nie jest to jedyna rozbieżność pomiędzy obrządkiem wschodnim a zachodnim.
     Wigilia w polskich katolickich domach rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz dzielenia się opłatkiem. Prawosławni zamiast opłatka mają prosforę, będącą rodzajem pieczywa wytwarzanego z mąki, wody, soli i zakwasu. W Kościele prawosławnym wierni otrzymują Komunię w formie prosfory zamoczonej w winie. W czasie wieczerzy dzielą się nią z bliskimi. Cerkiew prawosławna nadaje Bożemu Narodzeniu bardzo bogatą oprawę liturgiczną i obrzędową. Wierni przygotowują się do świąt przez 40-dniowy post. W cerkwi nie ma żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni.
    W Grecji, w której również dominują wyznawcy prawosławia, obchody Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni i zaczynają się, podobnie jak w obrzędach Kościoła rzymskokatolickiego 25 grudnia. 24 grudnia Grecy też zbierają się wieczorem na rodzinną kolację w domu lub restauracji. W cerkwiach parafialnych rano służy się jutrznię i Boską Liturgię. Po nabożeństwach wierni wracają do domów i zasiadają do świątecznego stołu. Głównym symbolem Bożego Narodzenia w Grecji jest nie choinka, a łódeczka. Stateczki, łódki i żaglowce wykonane ze świecących girland z lampek ozdabiają centralne place w miastach i domy prywatne. W Grecji prezenty dostaje się na Nowy Rok, a przynosi je św. Bazyli, odpowiednik naszego św. Mikołaja i wschodniego Dziadka Mroza.

    Zajęcia zakończyły się szkolnym konkursem „Boże Narodzenie u katolików i prawosławnych”. W konkursie wzięło udział 70 uczniów. Największą wiedzą wykazali się: Mucharzewski Hubert kl. 1 TEL, Głowniak Piotr kl. 1 Km, Hryciuk Wiktor kl. 1 Wa.

 [Renata Łozowska-Kopeć]