W poniedziałek, 27 listopada br., w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez tego pluszaka. Jest towarzyszem dzieci w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic nawet dorosłych.
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta - który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Tegoroczny Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był dniem bez pytania i niezapowiedzianych kartkówek dla tych uczniów, którzy przynieśli do szkoły ulubionego Misiaka. Było pluszowo, przytulankowo i misiowo. Już przed godziną 8.00 korytarz drugiego piętra naszej szkoły odwiedził miś, który pozostawił ślady i słodkie co nieco w bibliotece. Nowością w tym roku była konferencja misiowa, która odbyła się w bibliotece szkolnej. Na długiej przerwie został przeprowadzony konkurs wiedzy „Z kart historii Pluszowego Misia”, w którym udział wzięło 48 uczniów. Ci, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe, zostali nagrodzeni słodkościami. Ponadto wykonano portret Misia Henia i każdy mógł wylosować złotą myśl Kubusia Puchatka. Uczniowie mogli włączyć się do zabawy - konkursu poprzez zrobienie zdjęcia ze swoją ulubioną przytulanką. W tej kategorii, pluszakiem lub dużym lizakiem, nagrodzeni zostali: Karol Gajo kl. 1Tmc, Weronika Pałczak kl. 4Te, Anna Fijałek kl. 1Wa, Wiktoria Mańko kl. 4Th i Mateusz Dębowski kl. 4Tsp. Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co bardzo dziękujemy.

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Danuty Markowskiej - Mościckiej i p. Małgorzaty Małkińskiej.

[Danuta Markowska-Mościcka]