W piątek, 17 listopada o godz.16.00 w Muzeum Regionalnym w Łukowie, odbył się wernisaż wystawy pt. ”A to ludowe i polskie właśnie…Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa.” Uczestniczyła w niej grupa uczniów z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Fijołek, Bartek Radomyski, Ksawery Osak, Kacper Żurawski, Patryk Śledź i Bartek Cybula –Walkiewicz pod opieką p. Danuty Markowskiej-Mościckiej. Młodzież miała okazję zapoznać się ze sztuką ludową o tematyce świeckiej i sakralnej. Rzeźbiarstwo jest dla pana Mieczysława największą pasją i poświęca mu każdą wolną chwilę. Za swoją artystyczną twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Jego rzeźby były prezentowane na wystawach w Berlinie, Strasburgu, Sztokholmie, Paryżu, Gottingen (Niemcy) oraz Pravo (USA). Obecnie znajdują się w zbiorach muzeów: w Łukowie, Warszawie, Lublinie, Toruniu, Białej Podlaskiej, Siedlcach oraz w USA. Pan Mieczysław jest założycielem łukowskiej szkółki rzeźbiarskiej, w ramach której prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży. Zachęcał młodych do zainteresowania się rzeźbiarstwem i udziału w jego zajęciach. Podczas wernisażu wystawy zaprezentowano również najnowszą książkę wydaną przez Łukowskie Muzeum Regionalne o takim samym tytule jak tytuł wystawy - „A to ludowe i polskie właśnie…Twórczość rzeźbiarza Mieczysława Gaja z Łukowa”, która dokumentuje dotychczasową działalność artystyczną pana Mieczysława Gaja.

[Danuta Markowska-Mościcka]