Dnia 17 listopada 2023 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Caritas Diecezji Siedleckiej: panią Beatę Prokurat – koordynator Centrum Wolontariatu w Siedlcach oraz cztery wolontariuszki.
Podczas spotkania, w którym wzięły udział klasy: 3 Tel, 2 Tm, 2 Tmc oraz dwie uczennice z kl. 2 Th, dowiedzieliśmy się, na czym polega idea wolontariatu, jakie działania mogą podejmować osoby chcące pomagać oraz jakie korzyści przynosi ta bezinteresowna praca.

Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych, które wykracza poza więzi rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Misją wolontariusza jest angażowanie się w zmienianie świata, rozwój społeczny, a przede wszystkim wspieranie najsłabszych i wykluczonych.

Wolontariat w Centrum Wolontariatu w Siedlcach i Białej Podlaskiej można podzielić na trzy obszary: projekt „Po domach” (zaangażowanie na rzecz dzieci, osób starszych, chorych, samotnych, niepełnosprawnych, niezaradnych życiowo poprzez bezpośrednią pomoc w domach osób potrzebujących – udzielanie korepetycji, robienie zakupów itp.); projekt „W organizacji” skupiający wolontariuszy, którzy pomagają m.in. w świetlicach dla dzieci, w domu dziecka, w wiosce dziecięcej, w hospicjum oraz wolontariat akcyjny (organizowanie zbiórek żywności, koncertów charytatywnych itp.)

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, pochodzenie czy wyznanie - ważna jest chęć zaangażowania się w inicjatywy Caritas, poczucie odpowiedzialności, chęć ofiarowania własnego czasu, pracy i umiejętności innym ludziom.

Po spotkaniu przedstawicielom Caritas przekazaliśmy środki czystości i kosmetyki zebrane w naszej szkole na rzecz osób z problemem bezdomności.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i współpracę, a przede wszystkim – za podzielenie się swoim doświadczeniem bezinteresownego pomagania innym ludziom.

Organizatorzy: Renata Kożuch-Sierociuk, Wioletta Ponikowska

[Renata Kożuch-Sierociuk]