Uroczysta Akademia i „Szkoła do hymnu” - tak świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę

    Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. W latach 1919 - 1936 r. było to święto wojskowe. W 1937r. nadano mu rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej władze Polski Ludowej, w pełni zależne od Związku Radzieckiego, usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Zostało ono przywrócone w 1989r. pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

    105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę społeczność szkolna łukowskich Alej upamiętniła w piątek, 10 listopada. Uczniów obowiązywał strój galowy. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w hali sportowej szkoły, odbyła się uroczysta akademia, zorganizowana przez panie: Ingę Bartosiewicz i Danutę Markowską-Mościcką, którą przygotowali uczniowie klasy 2Tel- prowadzący- Jakub Pietrzak i Paweł Mateńko oraz Piotr Balak, Bartosz Burdon, Adrian Chudek, Wiktor Dauter, Łukasz Grądek, Grzegorz Grochowski, Kacper Kowalczyk, Maksym Liashuk, Krystian Mazur, Filip Piasecki, Cezary Skiba, Kacper Sokół, Jakub Szczygielski, Patryk Szczygielski, Mateusz Zalewski, Przemysław Zieliński i Fabian Żmuda. Uroczystość uświetnili swoim występem Mikołaj Lemiech kl.2Tp (śpiew) oraz Igor Stonio i Fabian Stonio kl.4Tmc (gra na instrumentach) przygotowywani przez p. Tomasza Pirosa. W montażu słowno - muzycznym przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości i losy Święta Niepodległości – genezy jego ustanowienia i obchodów po dzień dzisiejszy. Nie zabrakło w nim akcentów lokalnych - wspomnień Marii Skarżyńskiej, dotyczących pierwszych godzin niepodległości w Łukowie w 1918r. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami i recytacjami wierszy, co pozwoliło uczestnikom głębiej przeżyć tamte chwile. O godz. 11.11 Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły, wspólnie uroczyście odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób, już po raz szósty, cała społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” 2023, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Dyrektor Szkoły – pan Tadeusz Federczyk, który podziękował za jej przygotowanie organizatorom i uczniom, a także korzystając z obecności w tak licznym gronie, wręczył dyplomy nagrodzonym uczniom za udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Nad sprawnym nagłośnieniem i oprawą muzyczną czuwali: Piotr Szymanek kl.4Tip., Michał Wysokiński, Kacper Różak i Oleksandr Kuriy z kl.2Tib pod czujnym okiem p. Szymona Żołopy. Fotoreportaż z uroczystości wykonały: Patrycja Szczygielska i Aneta Lendzion z kl.2Th pod opieką p. Moniki Zabłockiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka, Inga Bartosiewicz]