„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
Ks. Jan Twardowski

Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni czas na wspomnienie tych, których nie ma już wśród nas. 30 października br. uczniowie klas: 4Tip i 4Tsp pod opieką wychowawcy p. Przemysława Bochmana i p. Danuty Markowskiej-Mościckiej udali się na cmentarz Św. Rocha w Łukowie. Towarzyszył nam emerytowany wicedyrektor szkoły – nauczyciel historii p. Marek Mojski. Celem wyjścia na cmentarz było uczczenie pamięci i zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. To gest szacunku wobec Tych, którzy kiedyś tworzyli naszą szkolną społeczność. Kultywowanie tego zwyczaju pozwala poznać uczniom Tych, którzy swoją wieloletnią pracą budowali wizerunek naszej szkoły. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza Św. Rocha, zatrzymaliśmy się także i zapaliliśmy znicze przy grobach: uczestniczki powstania styczniowego – Klementyny Kisielewskiej, zbiorowej mogile Powstańców Styczniowych, harcerek i harcerzy oraz żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łuków poległych za wolność Ojczyzny. Wyjście na cmentarz było również okazją do poznania cząstki historii naszej małej ojczyzny - Kościółka Św. Rocha i osób, które na trwałe zapisały się w historii Łukowa i okolic. Spacer alejkami cmentarza wprowadził uczestników w nastrój zadumy i refleksji nad kruchością ludzkiego życia i przemijaniem. Wyjście zakończyło się pod pomnikiem Patrona Szkoły – Henryka Sienkiewicza, gdzie również zapaliliśmy znicze na znak naszej pamięci.

#SzkołaPamięta 2023

[Danuta Markowska-Mościcka]