W październiku ludzie na całym świecie czytają w swoich szkołach. Po raz trzeci Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wziął udział w międzynarodowej akcji  bicia rekordu w czytaniu na przerwie. W tym roku jest to już IV międzynarodowa edycja, a VIII ogólnopolska. Organizatorem akcji polskiej jest Biblioteka Pedagogiczna Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. W roku ubiegłym  udział w akcji międzynarodowej wzięło 2667 instytucji w Polsce i 22 w innych państwach. Padł rekord czytających, łącznie było ich 578 433.
My w tym roku czytaliśmy środę, 18 października. Rozpoczęliśmy już o godzinie 9.00, a zakończyliśmy o 15.00. Finał miał miejsce o 11.15, czyli zajęliśmy czytaniem całą dużą przerwę. By wspólnie czytać spotykaliśmy się na drugim piętrze w budynku głównym. Czytaliśmy w bibliotece, przed biblioteką, na korytarzach i na schodach. Można było wypożyczyć książkę (w koszach przygotowane były woluminy - obyczajowe, fantasy, kryminał, romans, popularnonaukowe i oczywiście mangi). Kto miał ulubioną książkę i przyniósł ją ze sobą, czytał właśnie ją.
Dodatkowo, przed biblioteką, stała plansza z najbardziej znanymi, ciekawymi cytatami z popularnych książek, a każdy kto chciał się podzielić swoim ulubionym cytatem, mógł go wypisać na przygotowanych kartkach i umieścić na planszy (można zrobić to jeszcze do końca października). Można było także zabrać ze sobą przygotowaną w bibliotece zakładkę ze znanym cytatem.
W tym roku w akcji czytania na przerwie uczestniczyły klasy: 1Tm, 1Tmc, 2Tp, 2Th, 2Tps, 2Tel, 2Te, 4Th, 4Te i 4 Tmp. Łącznie w szkolnej akcji uczestniczyło 177 osób.
Celem akcji była promocja czytelnictwa; pokazanie, że czytanie jest ciekawe i zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji
i każdym miejscu.
Organizatorzy: Danuta Markowska - Mościcka (koordynator), Małgorzata Małkińska (koordynator), Anna Kania.

#przerwanaczytanie #PrzerwanaCzytanie #przerwanaczytanie2023

[Małgorzata Małkińska]