Już od 9 lat Zespół Szkół Nr 1 w Łukowie jest szkołą partnerską Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dzięki temu nasza szkoła może liczyć na pakiet różnorodnych form współpracy na płaszczyźnie edukacyjnej, sportowej i kulturalnej.

W ramach współpracy Uniwersytet proponuje w szczególności:

• objęcie systemem konsultacji przez pracowników Uniwersytetu szczególnie uzdolnionych uczniów przygotowujących się do konkursów i olimpiad;
  • przeprowadzenie wykładów przedmiotowych przez kadrę naukową Uniwersytetu z tematów ustalonych ze szkołą partnerską;
  • współpracę studentów Uniwersytetu i młodzieży szkolnej na płaszczyźnie kulturalno-oświatowej w ramach: kół zainteresowań, mediów akademickich, grup artystycznych i sportowych;
  • udostępnianie dla wycieczek przedmiotowych zasobów dydaktycznych Uniwersytetu;
  • współpracę w zakresie organizacji projektów z dziedziny kultury i popularyzacji nauki;
  • ułatwienie młodzieży dostępu do księgozbioru na zasadzie możliwości korzystania z czytelni Bibliotek Wydziałowych i Instytutowych oraz Biblioteki Głównej UMCS.

6 czerwca 2023 mieliśmy zaszczyt brać udział w I Ogólnopolskim Forum Szkół Partnerskich UMCS pod hasłem „Siła relacji” w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Przedsięwzięcie było podsumowaniem dotychczasowej współpracy Uczelni ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS, który w tym roku obchodzi swój 15-letni jubileusz.
W programie imprezy znalazły się: wystąpienia Władz Rektorskich UMCS, wykład dr hab. Katarzyny Klimkowskiej prof. UMCS pod tytułem „Jak żyć i nie zwariować?”, koncert studentów Wydziału Artystycznego UMCS, warsztat pt. „Uważna szkoła - trening redukcji stresu dla nauczycieli”, które przeprowadziła dr Izabela Łucjan.
Naszą szkołę reprezentowały Renata Łozowska-Kopeć i Katarzyna Łapińska

[Renata Łozowska-Kopeć , Katarzyna Łapińska]