25 maja 2023 r. uczniowie klas: 3 TE, 3 TH i 4 Tep wraz z opiekunami: Renatą Łozowską - Kopeć, Danutą Dziedzic - Gryczką, Danutą Markowską – Mościcką i Katarzyną Łapińską wzięli udział w wycieczce do Państwowego Muzeum na Majdanku. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uczniowie przeszli ścieżką historyczną pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944” dokumentującą najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu. Młodzież rozpoczęła zwiedzanie u stóp Pomnika - Bramy, następnie przeszła wzdłuż granicy obozu więźniarskiego i zakończyła trasę zwiedzania przy Mauzoleum. Ścieżkę tę tworzy 17 szklanych tablic, które zawierają informacje historyczne oraz zdjęcia archiwalne ukazujące określone miejsca w czasie funkcjonowania obozu lub tuż po jego likwidacji. Uczniowie, poznając historię tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu. Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku umożliwiło młodzieży poznanie historii okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej. Był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi pochodzących z 50. różnych krajów. Szacuje się, że w Majdanku zginęło ok. 80 tysięcy ludzi.

[Renata Łozowska-Kopeć]