W sobotę, 13.05.2023 r., pod hasłem „Dzień z kulturą średniowiecza – Templariusze ponownie odwiedzają Łuków”, łukowskie Muzeum Regionalne zorganizowało Noc Muzeów, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję. Program przedsięwzięcia był bardzo bogaty i interesujący. W imprezie wzięła udział grupa uczniów naszej szkoły w składzie: Karolina Krasuska, Angelika Orzyłowska, Jolanta Szymańska, Marta Celińska, Paulina Filipek, Maja Mazur, Roksana Powalska, Kamil Adameczek i Eryk Rogala pod opieką p. Danuty Markowskiej - Mościckiej. O godzinie 17.00 w parku miejskim odsłonięto kamień upamiętniający pobyt Templariuszy w Łukowie. Następnie w barwnym orszaku uczestnicy imprezy udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie nastąpiło symboliczne przekazanie glejtu władania Ziemią Łukowską przez Starostę Łukowskiego – pana Dariusza Szustka i kluczy do miasta przez burmistrza - pana Piotra Płudowskiego przedstawicielom Zakonu Templariuszy. Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy „900 lat powołania Zakonu Templariuszy” w budynku łukowskiego muzeum. Przy okazji można było obejrzeć inne muzealne ekspozycje. Uczestnicy mogli zwiedzić obóz rycerski Zakonu Templariuszy i Załogi Obronnej Kasztelu Łuków, gdzie odbywały się warsztaty rzemieślnicze, m.in.: kowalskie z mobilną kuźnią, archeologiczne, tkackie, bicie monet i pieczęci średniowiecznych czy strzelanie z łuku. Można również było skosztować kawy po saraceńsku, obejrzeć walki rycerskie i broń średniowieczną. Gwiazdą wieczoru był zespól „Viatores”, który zaprezentował koncert muzyki średniowiecznej. Imprezę zakończył „Teatr Ognia” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „ApostFire”. Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową pocztówkę wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Kolejna Noc Muzeów już za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć...

[Danuta Markowska-Mościcka]