#Łączy Nas Pamięć

19 kwietnia br. minęła 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tego dnia, od jedenastu lat, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, której towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć” w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz upowszechniania wiedzy o tym wydarzeniu. Symbolem akcji są żółte żonkile, ponieważ właśnie te kwiaty co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Nasza szkoła w Akcji Żonkile uczestniczyła po raz drugi, a została ona przeprowadzona 19 kwietnia. Organizatorami akcji byli: p.Małgorzata Małkińska ( Biblioteka Szkolna) i p.Danuta Markowska –Mościcka wraz z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie, biorący udział w akcji, wykonali papierowe żonkile, które następnie przypięli do ubrań jako symbol zbiorowej pamięci, solidarności w cierpieniu i sprzeciw wobec przemocy na świecie. W ramach akcji młodzież obejrzała filmy: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który jest animowaną adaptacją książki Hanny Krall, „Muranów – Dzielnica Północna” oraz „Marek Edelman – bohater z ulicy Dzielnej”.

W szkolnej bibliotece i na korytarzu zostały wykonane gazetki informacyjne dotyczące akcji i przebiegu Powstania w Getcie Warszawskim. Akcji towarzyszyła wystawa publikacji ze szkolnych zbiorów, których autorami są nasi regionalni historycy, poświęcona tematyce żydowskiej na terenie Powiatu Łukowskiego oraz wystawa książek dotyczących powstania w getcie. Ponadto w bibliotece szkolnej była udostępniona lista książek związanych z historią Powstania w Getcie Warszawskim, takich, których nie ma w bibliotece.

[Danuta Markowska-Mościcka]