Zespół Szkół nr 1 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się ona corocznie w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, związanych zwłaszcza z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach tego przedsięwzięcia w kilku klasach naszej szkoły odbyły się zajęcia na temat znaczenia pamiątek rodzinnych i regionalnych w naszym życiu. Uczniowie odwiedzili także miejsca pamięci oraz kultu znajdujące się na terenie Łukowa i Ziemi Łukowskiej. Odbył się również spacer historyczny ulicami sąsiadującymi z naszą szkołą. Na korytarzu młodzież wyeksponowała gazetki ścienne poświęcone postaciom, które trwale zapisały się na kartach historii Łukowa i Ziemi Łukowskiej: ks. Stanisławowi Brzósce i Helenie Mniszkównie.

Akcję przeprowadziły: Liliana Kołodyńska, Beata Kuczyńska, Renata Kożuch-Sierociuk, Wioletta Ponikowska, Bogumiła Borkowska-Szaszko.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się na rzecz pielęgnowania pamięci o naszym wspólnym dziedzictwie, bo – jak powiedział św. Jan Paweł II - "Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę".
#SzkołaPamięta

[Renata Kożuch-Sierociuk]