27 października mieliśmy przyjemność gościć w ZS Nr 1 Panią Ewę Modelską - położną. Pani Ewa opowiedziała uczennicom naszej szkoły o profilaktyce raka piersi, wskazała jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi oraz przedstawiła trudności z jakimi młode dziewczęta mogą zgłosić się do położnej. Spotkanie to nie bez powodu odbyło się w październiku, który jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.

W Polsce rak piersi wciąż zbiera za duże żniwo. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (ponad 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wykrywanych u kobiet). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Według opublikowanego w 2019 roku raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie, w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się u nas o 7,2 proc.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Modelskiej za świetny wykład, cenne wskazówki i poświęcony czas.

Spotkanie koordynowały: Bogumiła Szaszko-Borkowska, Arleta Szcześniak oraz Liliana Kołodyńska.

[Bogumiła Szaszko-Borkowska]