Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie po raz kolejny aktywnie włączył się do akcji Narodowego Czytania, odbywającej się już jedenasty raz pod patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku, który został ustanowiony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego, czytaliśmy wspólnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Akcja odbyła się u nas w środę, 7 września. Na korytarzu przed biblioteką szkolną, pierwsze cztery lekcje młodzież, razem z opiekunami, poświęciła na wspólne czytanie wybranych przez siebie utworów Adama Mickiewicza. O godz. 11.30 w bibliotece podsumowaliśmy tegoroczną akcję. Tym razem utwory czytane były przez grono nauczycielskie i uczniów.
„Panią Twardowską” odczytał p. Tadeusz Federczyk.
Pierwsze cztery zwrotki „Świtezianki” p. Agnieszka Mikusek, pozostałe zaś wyrecytowała brawurowo uczennica klasy 3Th - Aleksandra Szczygielska.
„Romantyczność” odczytał uczeń klasy 4Tip Benjamin Czerniak, „Lilije” p. Bogumiła Szaszko – Borkowska, a „Rękawiczkę” p. Beata Celej. Ilustracje do utworów tworzyli, w czasie rzeczywistym, przebrani w stosowne stroje i w odpowiedniej inscenizacji, nasi uczniowie.
W karczmie „Rzym” zasiedli przy kuflach, pan Twardowski z szablą w dłoni (Cezary Gołąb z 4Tm) i sam diabeł Mefistofeles (Mateusz Dębowski z 3Tsp), a z boku, jak w ówczesnych czasach niewieście przystało, cichutko, pani Twardowska, „żoneczka pana Twardowskiego” (w tej roli Oliwia Markiewicz z klasy 2Te).
Nad jeziorem Świteź przechadzali się Dziewczyna z Chłopcem (Kacper Końka z 3Tel i Aleksandra Szczygielska z 3Th), a po falach stąpała Świtezianka (również Ola Szczygielska). Siedziała nad nim, opłakując swego Jasieńka, Karusia (Wiktoria Cegiełka z 2Te) W roli podwójnej, Jasieńka przemykającego wokół jeziora Świteź i Starca, wystąpił Norbert Skwarek z 3Tel.
Kolejną balladę, „Lilije”, odczytała p. Bogumiła Szaszko – Borkowska, a w tle widzieliśmy Panią, która zabiła Pana (Wiktoria Mańko z 3Th) i „skrwawiona” grzebała go, siała lilie na grobie, wielokrotnie szukała rady u Pustelnika, Starca ( w tej roli Norbert Skwarek z 3Tel), a następnie wybierała wianki wykonane przez starających się (i skłóconych tym już) o jej rękę braci zamordowanego Pana (Kacper Końka i Bartosz Fiborek z klasy 3Tel).
A w scenie finałowej pojawił się żądny zemsty duch Pana (Norbert Skwarek z 3Tel ) i „…cerkiew zapad(ła) się w głąb”.
Ostatnim odczytanym utworem była „Rękawiczka” a czytała ją p. Beata Celej. Wystąpili w niej: ”nadobna Hanna” (w tej roli Kinga Raczyńska z kl. 3Th), a także otwierający igrzyska Kacper Końka z 3Tel w roli króla i waleczny rycerz Emrod obok niego (w tej roli Bartosz Fiborek z 3Tel).
Widzami „igrzysk” byli uczniowie klasy 1 Tp.
Rękawiczka poszybowała między dzikie zwierzęta, ale „waleczny Emrod” stanął na wysokości zadania, podnosząc ją, (w naszej wersji z pomocą króla) i Hanna ją odzyskała, chociaż... ”…rycerz…. poszedł i więcej nie wrócił”.
Sposób zorganizowania tej imprezy był nasz, „zorganizowany na swój własny, niepowtarzalny sposób”, zgodny z założeniem prezydenckich organizatorów.
Tegoroczne Narodowe Czytanie cieszyło się dużym powodzeniem w naszej szkole i zyskało ciepły odbiór, dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie zorganizowane po raz kolejny.
Relacje ze wszystkich działań można obejrzeć na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych na Fb i Tik – Toku Biblioteki w Alejach.
Organizatorkami imprezy były panie Danuta Markowska - Mościcka i Małgorzata Małkińska (koordynator). Współorganizatorami, liczne grono … wszyscy czytający (p. Beata Celej, Benjamin Czerniak, p. Tadeusz Federczyk, p. Agnieszka Mikusek, p. Bogumiła Szaszko – Borkowska) i ci, którzy pożyczyli niezbędne akcesoria, czyli p.Beata Celej, p.Bożena Gryglicka, p.Liliana Kołodyńska, p. Ewa Krupińska, p.Bogumiła Szaszko – Borkowska.
Autorzy zdjęć i filmów to p. Liliana Kołodyńska, p. Małgorzata Małkińska i p. Szymon Bajer, absolwent naszej szkoły.
Niedługo pojawią się także kolejne filmy i relacje z próby kostiumowej i tego, co ciekawego działo się za kulisami.
Serdecznie zapraszamy do oglądania.

[Małgorzata Małkińska]