15 listopada br. odbyła się gra terenowa „Vivat, Niepodległa!”, której celem było przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez Polaków niepodległości oraz uczczenie 103. rocznicy tego ważnego wydarzenia.
W poniedziałek, uczniowie kl. 4TEL „przenieśli się” do roku 1918 i wcielili się w rolę uczniów gimnazjum, którzy chcą wziąć czynny udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym celu musieli nawiązać kontakt z organizacją legionową (biblioteką szkolną), która miała sprawdzić ich umiejętności jako przyszłych żołnierzy. Na starcie drużyny otrzymały karty gry i pierwsze zadanie – odnaleźć na terenie szkoły człowieka z sumiastym wąsem. Aby otrzymać dalsze wskazówki musieli podać tajniakowi hasło. Na stacji „Hymn” uczniowie uzupełniali luki w tekście „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie musieli odśpiewać strofy hymnu, a refren pokazać w języku migowym. Dużym wyzwaniem okazał się transport rannego żołnierza. Uczniowie ubrani w harcerskie pałatki i wyposażeni w nosze oraz maski przeciwgazowe musieli przetransportować kolegę przez korytarz szkolny, aby otrzymać kolejne zadanie do rozwiązania – „Uwaga, bombardowanie!”, czyli odnalezienie w specjalnej aplikacji konturowej mapy Polski i nazw samolotów, które przelatywały nad naszym krajem. Dużą kreatywnością uczniowie wykazali się na stacji „Przychodzi Polska do doktora”. Zadaniem młodzieży było rozpoznanie dolegliwości, na które cierpi nasza ojczyzna, postawienie diagnozy i zaproponowanie leczenia. Kolejnej stacji patronowali „ojcowie niepodległości”, czyli Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos i Ignacy Daszyński. Zadaniem grup było dotrzeć do portretów i zeskanować kody QR, które prowadziły do stron internetowych z informacjami o tych znanych Polakach. Ale zadanie nie było proste. Uczniowie znajdowali na swej drodze dodatkowe przeszkody w rodzaju muru z książek, który trzeba było przeskoczyć lub dojść do celu z książką na głowie. Tłem muzycznym do zmagań młodzieży były pieśni niepodległościowe. Dodatkowo, jeden z kodów QR umieszczony na plakacie, prowadził uczestników do strony z 15 pieśniami legionowymi i ułańskimi. Na koniec gry uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną i rozwiązać zadania (krzyżówki, labirynty, wykreślanki) z karty pracy. Niepodległościowe potyczki wygrała drużyna w składzie: Kamil Kamiński, Patryk Biadun, Adrian Czajka, Juliusz Brejna i Damian Maciejewski.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.
Link do filmu podsumowującego Grę: https://fb.watch/9r7G5hGHNx/

Organizatorkami gry były Agnieszka Łazuga i Małgorzata Małkińska.

[Małgorzata Małkińska]