Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.
Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych.
Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej.
Według lekarzy występuje około 360 chorób psychicznych.
Obecnie co druga osoba ma sporadycznie objawy nerwicy, ale co piąty człowiek trwałe odczuwa objawy tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne.
Z badań prowadzonych przez WHO wynika, że do 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.
W 2021 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadły na 10 października (niedziela).
Aby podkreślić znaczenie tego wyjątkowego święta młodzież naszej szkoły postanowiła, że w dniach 11-13 października, w trakcie przerw, ze szkolnego radiowęzła będzie odtwarzana muzyka relaksacyjna.
Dodatkowo szkolni specjaliści (psycholog i pedagog) poprowadzili w wybranych klasach lekcje dotyczące zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem jaki i profilaktyki depresji.

Opiekunowie akcji: Bogumiła Szaszko-Borkowska: psycholog, Liliana Kołodyńska: pedagog

[Bogumiła Szaszko-Borkowska]