Biblioteka Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie aktywnie włączyła się do dziesiątej edycji Narodowego Czytania odbywającej się pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytana była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Sama akcja czytania (w inscenizacji i strojach z epoki powstania „Moralności pani Dulskiej”) odbyła się w piątek 3 września.
Poprzedzona była ogłoszeniem, już 1 września, konkursu pt." Ubierz się jak Dulska (Dulski)".
Szukający wskazówki, jakie stroje noszono w "epoce pani Dulskiej" mogli je znaleźć na wskazanych stronach internetowych. Linki do nich zostały umieszczone na oficjalnych stronach szkoły i biblioteki.
Były to: https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej,30798411 (Tam uczniowie znaleźli telewizyjną inscenizację dramatu Gabrieli Zapolskiej w mistrzowskiej obsadzie i reżyserii Marcina Wrony), a także portrety samej Gabrieli Zapolskiej https://youtu.be/EDc3v7kRgOM (inspirującym źródłem tych wiadomości było: lustrobiblioteki.pl), jak również darmowy audiobook z Polona.pl https://polona.pl/.../moralnosc-pani-dulskiej.../0/... i tekst do czytania i do pobrania https://polona.pl/.../moralnosc-pani-dulskiej.../6/...

"Moralność pani Dulskiej" czytaliśmy, w stosownej scenerii, na lekcjach i na przerwach. W klasach, na korytarzu i, rzecz oczywista, w bibliotece.
Oprócz czytania, nasi szkolni państwo Dulscy przechadzali się po korytarzach a także odwiedzali swoich kolegów w klasach, prezentując stroje z epoki i scenki z życia Dulskich. W bibliotece, pan Dulski wspinał się na Kopiec Kościuszki.
Uczniowie, którzy odwiedzali bibliotekę, mogli mu potowarzyszyć a także zrobić sobie zdjęcie z nim i innymi aktorami.
Każdy odwiedzający otrzymywał zakładkę do książki z logo Narodowego Czytania i portretami Gabrieli Zapolskiej.
Każdy czytelnik, który przyniósł z domu swój egzemplarz „Moralności..” mógł ostemplować ją okolicznościową pieczęcią otrzymaną z kancelarii prezydenckiej. Ci, którzy nie mieli własnego egzemplarza sztuki, mieli możliwość zakupienia, oczywiście z pieczęcią prezydencką.
Relacje ze wszystkich działań można obejrzeć na wspomnianych wyżej stronach Szkoły i Biblioteki w Alejach.
W inscenizacjach udział wzięli: Aleksandra Szczygielska - pani Dulska; Rafał Berezin i Mateusz Dębowski- pan Dulski; Szymon Bajer - Zbyszko; Katarzyna Ambroziak - Hesia; Martyna Ziarek - Mela; Weronika Pałczak - Hanka; Anna Osial - Lokatorka; Wiktoria Mańko i Emilia Świderska – Juliasiewiczowa, klasy 2Te, 2 TH, z klas trzecich: 3TE i 3TH a także pozostali uczniowie szkoły.
Program przygotowały panie: Renata Kożuch- Sierociuk, Danuta Markowska - Mościcka i Małgorzata Małkińska.
Niedługo pojawią się także relacje z prób kostiumowych i tego, co ciekawego działo się za kulisami. Serdecznie zapraszamy.
Przypominamy także, że wciąż trwa, do 14 września, konkurs „Ubierz się jak Dulska (Dulski)”. Jak zawsze w puli są bardzo atrakcyjne nagrody, m.in. książka z prezydencką pieczęcią "Narodowego Czytania”, objętego patronatem przez Parę Prezydencką.
Tegoroczne Narodowe Czytanie cieszyło się dużym powodzeniem w naszej szkole i zyskało ciepły odbiór, dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie zorganizowane po raz kolejny.

[Małgorzata Małkińska]