,,Naród, który traci pamięć, traci sumienie”
Zbigniew Herbert

1 marca br. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wprowadzony na mocy ustawy 3 lutego 2011 roku. Żołnierze Wyklęci to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór przeciw podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu i sowietyzacji kraju. Z tej okazji na lekcji historii uczniowie klas 4 TH, 4 TM, 4TS, 1 WB, 1tmc, 1tmp, 1 TH, 1 TE, 3TH, 3 TE wzięli udział w pogadance na temat ,,Niezłomnych”, korzystając przy tym z materiałów edukacyjnych i filmów przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. W ramach narodowych obchodów chętni uczniowie za pomocą aplikacji Quizizz wzięli udział w teście wiedzy ,,Żołnierze Wyklęci”, a także w akcji ,,Pamiętamy” wysyłając swoje zdjęcie.

Wyniki testu ,,Żołnierze Wyklęci”:
  I miejsce ex æquo: – Chmielewska Kinga 3 TE i Kłoda Klaudia 4 TH
 II miejsce ex æquo: – Czerska Natalia 1 TE, Dzido Eryk 4 TS, Eryk Rogala 1 TMp
III miejsce ex æquo: – Mitura Magdalena 1 TH, Patrycja Bogusz 3 TH, Sosnowski Tomasz 4 TS.

Celem naszych wspólnych działań było kształtowanie pamięci narodowej i oddanie hołdu Bohaterom.
Zajęcia z uczniami przeprowadziła – Beata Kuczyńska.
Zachęcam do odsłuchania utworu ,,Już dopala się ogień biwaku” do filmu ,, Wyklęty”. Ilustracja do piosenki zawiera materiały z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej: https://www.youtube.com/watch?v=PSRCONERetg

[Beata Kuczyńska]